Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:ışık1234
Eser Sıra Numarası:260213eser08
                           OLSUN MU OLMASIN MI SİZ KARAR VERİN
      Yaşadığımız dünya üzerinde belki birkaç insan istediği zaman her şeyin olmasını isterdi. Sonuçta her insanın fikri farklıdır ve her insan bağımsız düşünme özgürlüğüne sahiptir. Böyle bir dünyanın olmasını isteyenlerin de istemeyenlerin de belli sebepleri vardır. Böyle bir dünya olmasın diyenlerden biri de benim.
Eğer her istenilenin olduğu bir dünya olsaydı insanda oluşmuş olan duygular, hisler en önemli olana da akıl hiçbir işe yaramazdı. Çünkü Allah bize aklımızı doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü ayırt etmemiz, nefsimize hakim olmamız için vermiştir. Fakat içki içen bir kişiyi düşünün, yatacak kalkacak içki gelsin deyip içki içecek. Ne de olsa her istediği oluyor. Kadınlara sapıklık yapanları düşünün bir de. Dünya o kadar saçma olurdu ki hiçbir düzen olmazdı. Şu an insanın bir hayalini gerçekleştirebilme fırsatı bulup değerlendirse ve o hayali gerçek olsa o insan o an dünyanın en mutlu insanı benim diyecek. Fakat öyle bir dünya olsaydı umursamaz bir duygu içinde olacaktı. Mesela bilim adamları akıllarını kullanarak binlerce araştırmalar yaparak birçok icat gerçekleştirmişlerdir. Uçağı bulan kişiyi düşünün. Kim bilir ne kadar çaba harcamış ne kadar deney yapmıştır. Fakat istediği zaman o uçak olsaydı şimdi o uçak değerli olur muydu? Ya bir kez sosyalleşme diye bir şey olmazdı. Herkesin her dediği oluyor. İnsanın ne arkadaşa ne komşuya ne de bir araca ihtiyacı olurdu. İnsan bir yere gitmek istese oranın ayağına gelmesini isterdi. İnsan doyumsuzluğa ulaşacağı için nankörleşirdi.  Eğer böyle bir dünya olsaydı insan kendi değerinin olmadığını, umursanmadığını ve kimsenin ona ilgi göstermeyeceğini düşünerek kendi kendine zara verirdi. Bu acılarla psikolojisi bozulacak ve intihara sürüklenecek kim bilir. Bir süre sonra dünyaya ne için geldiğini, getirildiğini ve en önemlisi buna vesile olan gücü unutacak.
       Bu sebeplerin de onu ölüme getireceğini düşünüyorum.  Şimdi insanın iç dünyasını ve dış dünyasını ne kadar önemli olduğuna siz karar verin. Tabi bunlara örnek vermek gerekirse yurt dışında intihar olaylarını neden fazla olduğuna bir bakın. Hemen hemen hiçbir sıkıntısı olmayıp maddi olarak doyuma ulaşan insanın yaşadığı dünya artık onun manevi dünyasını tatmin edemez hale gelmiştir. Çünkü kendilerini değersiz hissetmektedirler. Bunlar benim fikirlerim.  Önemli olan insanın iç dünyasının sağlıklı olmasıdır. Şimdi nasıl bir dünya isteyeceğinizi size bırakıyorum. Seçim sizin…