Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:sevmek7842
Eser Sıra Numarası:260213eser19


                                                        

                                                         TEKNOLOJİ
        Teknoloji hayatımızın her anında bizimle birlikte gelişen bir varlıktır. Bizler büyüdükçe teknoloji değişir, icatlar geliştirilir ve bizim teknoloji ihtiyacımız da ister istemez büyür.
Eğer teknoloji tüm gereksinimlerimizi karşılasaydı ne olurdu? Aslında çok bir şey değişeceğini zannetmiyorum, çünkü şu anda bile kısıtlı olan teknoloji bazı insanların beyinlerini ve vücutlarını kullanmalarını büyük ölçüde engelliyor. İnsanlar icatlara bağlı yaşamaya başlıyorlar. Şahsen ben de çalışmamı gerektirmeyecek bir dünyada yaşamaya başlasaydım hayatımı sadece isteklerime göre yönlendirirdim. Sürekli hayatımı kazanmak için kendime iyi bir gelecek yaratmak için çaba harcamazdım. Hayatımı eğlenerek geçirirdim. Kendim için yaşardım. İhtiyaçlarımı önemsemezdim. Hayatımı yönlendiren ihtiyaçlarımı karşılayan robotlar olurdu. Bana ise 24 saatlik günün 24 saati de eğlenmeyle geçerdi ama bunun bile sıkıcı yanları vardır. Hayat koşuşturmayla geçmeli insan nasıl geçtiğini bilmemeli ve sadece anı yaşamalıdır ama teknoloji insanın doğasında var olan şeyleri halledince insan ne yapacağını bilemez kendini boşlukta zanneder. Teknoloji bizi tembelleştirir. Eskiden elimizle saatlerce uğraşıp emekle yaptığımız işler şu an tek bir tuşla halledilebiliyor. Bizler üretmeyen insanlara dönüşüyoruz. Sadece başkalarının beyninin ürünlerini kullanıyoruz.
       Çalışmak zorunda olmadığını bilen bir insan hiçbir zaman istediğinden fazlasını yapmaz ve canı ne istiyorsa onu yapar. Ben de çalışmayacağımı bilsem çok mutlu olurum ama bir süre sonra kendimi işe yaramaz dünyada gereği olmayan bir insan olarak görürüm. Teknoloji insanları yani bizi aciz kılar. Bizim ürettiğimiz bir şeyin bizi geçmesi ve her şeyin o küçük aletin halletmesi kimseyi mutlu etmez. Sadece iyi bir şeyler yaptığımızı düşünmemizi sağlar ama aslında öyle değildir. Sonuçta her şeyin fazlası zarardır. Teknolojinin her şeyi karşılaması hayatımı bir hiçe amaçsız, nereye gittiği belli olmayan bir yola dönüştürür. İnsan çalışmazsa ve üretmezse bir hiçtir.