Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:kardelen5678
Eser Sıra Numarası:260213eser09

                                                   YOK BÖYLE BİR DÜNYA
     Teknolojinin çok geliştiğini ve her isteğinizin anında yerine geldiğini düşünün. Söylemeniz yeterli. Fazla çaba harcamanıza bile gerek yok. Bütün günü kendinize ayırabilirsiniz. Yatıp, eğlenip, gezip, tozarsınız. Nasılsa çalışmanız gerekmiyor. Sizi bilmem ama ben her yaşta bu konuyla ilgili farklı düşünürdüm. Sanırım insan büyüdükçe fikirleri değişiyor. Herkesin fikri farklıdır. Mesela böyle olsun diyen de olurdu olmasın diyen de. Neyse ben kendi düşüncelerimi sizinle paylaşayım.
Bu soruyu bana sekiz yaşımda sorsalardı kocaman bir çikolata denizinin üstünde şekerde bir kayığın içinde gezmek isterdim. Çocukluk değil mi? Ama bana bu soruyu on üç yaşımda sorsalardı bütün gün gezer, tozar o lunaparktan bu gençlik parkına giderdim. Bütün gün dünyayı dolaşırdım. Amazon Ormanları'ndan tutunda kutuplara, ne Sahra Çölleri kalırdı dolaşmadığım ne de tatmadığım leziz yiyecekler. Nasılsa dünyada her istediğim oluyor. Kilo problemi de olmazdı teknoloji sağ olsun. Daha önce dediğim gibi bu soruya her yaşta cevabım farklı olurdu. Bu soruyu bana on yedi yaşımda sorsalardı. Dünyada her istediğim olsa hiçbir şey yapmazdım. Çünkü yapacak bir şey kalmazdı. Her isteğimin olmasını istemezdim. Bence hayat böyle çok güzel. Her isteğim olsa bir zaman sonra sıkıntıdan patlardım. Arada ödevlerle uğraşmak sorumluluklarımı yerine getirme açısından iyi oluyor. Bu benim düşüncem.
         Aslına bakarsanız kimse böyle bir dünyanın var olmasını istemezdi. Olurda isterse kısa bir süre sonra bu isteğinden vazgeçer ve dünyanın eski haline dönmesini ister. Bu dünyanın böyle gitmesi gerektiğini anlar. Çünkü yaratılışa göre hayat böyledir. İyi-kötü, doğru-yanlış, olumlu-olumsuz ya da gerçekleşip gerçekleşmemesi durumuna göre hayat zıtlıklarla doludur. Her isteğimiz olsa kendimize ne bir hedef belirleriz ne de düşünürüz. Çünkü düşünceler, güzel fikirler genelde zor zamanlarda çıkar. İnsan her zaman yeni bir arayış içerisinde olan sürekli soru sorma cevap alma mekanizmasına sahip bir yapıdadır. Böyle bir durumun varlığı her şeyin olabilirliği durumunu her zaman etkiler.