Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:güneş3355
Eser Sıra Numarası:260213eser01
                                                  ZAMANDA YOLCULUK

       Bir yolculuğa davetlisiniz zamanda, yanınıza geleceğinizi almayı da unutmayın sakın...Ardınızda bırakın ne varsa bugüne dair , bir nokta koyalım içinde bulunduğunuz ana ...Şimdi hayallerinizle buluşun,istediğinizi dileyebilirsiniz kaydı tüm yıldızlar. Gözlerimizi sımsıkı kapatalım ki yarıda kalmasın hikayemiz...Hazır mısınız zamanda yolculuğa ? "Evet, evet!" dediğinizi duyar gibiyim .
Nerdeyiz şimdi , zamanı ne kadar geride bıraktık?Bir zaman makinesiyle mi geldik buraya , o kadar değişti mi hayatımız ? Teknolojinin varacağı bir son yok mu ? İnsan aklı neleri de düşünmüş böyle . Daha önceki yeniliklerde bir zamanlar hayaldi zaten.Bir yanımız inanırdı ama bir ses derdi ki: "Yok o kadar da olmaz, mümkün değil Ama insan isterse gerçekleşir bütün hayaller.Şu an düşlediğimiz gibi.Peki önemli olan teknolojinin aynı zamanda yararlı olması değil mi ? Hayatımızı kolaylaştırırken ya bu mükemmel düzen altüst olursa...

Jüpiter gezegenindeyiz. Dünya 'ya sığamamışız demek ki . Neden bu güzellikler bize yetmemişse burada buluverdik kendimizi . Bakalım aynı huzur ve mutluluk tutacak mı ellerimizden . Diğer gezegenlere de tatil yapmaya gidiyoruz her aklımıza estiğinde. Çok yorulmuşuz ya sanki işten güçten, dinlenmeye ihtiyacımız var tabi haklı olarak (!)
Anında istediğimiz yere ışınlanabiliyoruz artık zaman kaybı yok , hani önceden bize yetmezdi ya kıymetini bilemediğimiz saatler... Şimdi ne yapacağımızı şaşırıyoruz ,üstümüze üstümüze geliyor durmadan yitirilmiş günler. Tatlı sohbetlerimiz vardı zamanında, nerede onlar nereye saklandılar ? Büyük bir boşluktayız yeri başka türlü doldurulamayacak .
Trafik derdi de yok , selam da yok sabah da . Ağlamakta yok gülmekte, duygularımız nasıl da ölmüş böyle . Yaşadığınızı mı sandınız? Buna " Ölmek..." denir sadece . Bütün değerlerinizi kaybettiğinizin farkında mısınız ? Nasıl bir oyun oynanıyor üzerimizde ?
Uçan arabalar, uçan insanlar ya da başka bir şey . Neden yaratıldığımız şeklimize aykırı bir hal içindeyiz ? Ne geçecek ki insanların eline ? Biz tüm varlıklardan üstün yaratılmıştık oysa . Kendimizi kanıtlama çabası içine girmeye ne gerek vardı ? Ağlanacak halimize gülmemiz için miydi bütün bunlar, yoksa insanoğlunun bencilliğinden doğan bir yanılgıdan mı ibaretti ?
Lezzetli yemekler pişmiyor,ellerimizi kullanmaya korkuyoruz artık.Hatırlar mısınız misafirlere ne büyük sofralar kurulurdu , ne de bereketliydi. Şimdi hiçbir şeyin tadı kalmamış, lezzet diye bir kavram yok . Açlıkta yok , ufak haplarımız var onlarla yaşıyoruz. Kilo alma sorunu da kalmıyor vücudumuzun ihtiyacı kadar olanı seçiyoruz çünkü.Her şey nasıl da yapmacık bir kalıba büründü.
Hiç hasta olmayacağız bir daha , ilaçlara ihtiyacımız kalmıyor böylece.Hem sağlıklı hem de uzun ömürlü oluyoruz.Varsın çok yaşayalım peki mutluluk nerede?Sevdiklerimizle birlikte güzel vakit geçirmek değil midir önemli olan ?

Bütün mevsimleri yaşardık, her birinin ayrı bir güzelliği vardı.Bizim için doğardı güneş, kıymeti bilinemedi . Ve yağmurlarımız yağmıyor, soluyoruz hep birlikte.Günden güne bu rahatlık acizliğe dönüşüyor...
Çalışmadan elde ederek,alın terimiz olmadan nasıl huzurlu olabilirdik?İnsanlar robotlara dönüşmüş gibi öyle ki gözler bile donmuş , düşünceler kurumuş ...
Açabiliriz artık gözlerimizi geri döndük bir yoksunluktan...Var gibi görünüp aslında hiçbir önemi olmayandan...
Gün geçtikçe daha çok sığınıyoruz yeniliklerin gölgesine...Ve daha çok alışıyoruz hazırcılığa.Karanlığa sürüklese de bizi fark edemiyoruz . Tüm ihtiyaçlarımızı karşıladığı doğru teknolojinin ama bir yandan da sahip olduğumuz değerleri kaybetmemize neden oluyor. Benliğimizi ele geçiriyor.

       Bir seçim yapmanız gerekirse eminim hepiniz benim gibi teknolojinin esiri olmuş değil de ondan doğru yararlanan bir yaşam sürmek isterdiniz ..


önceki eser / sonraki eser