Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:canan3434
Eser Sıra Numarası:260213eser14
                                                    HAYAL ve GERÇEK
     Teknoloji vardı bir tek bir de en sevdiğim yerde; doğayla baş başa, sevdiğim insanlarlaydım. Teknoloji en büyük kolaylıkları veriyordu, doğa huzuru ve sevdiğim insanlar güveni veriyordu…Yalnızlıktan kurtarıyordu. Sevdiklerimle beraber doğanın mis kokusunda mutluluğu tadıyorduk ,teknoloji sayesinde istediğimiz an istediğimiz yerde olabiliyorduk. Mesela zaman sonsuzdu, kısıtsız ve hiç bitmiyordu günler ,ayrılık da yoktu, ölüm de… Ve istediğimiz kişiler yanımızda oluyordu. Para sıkıntısı, ekonomik sorunlar da yoktu. Her şey sonsuz ve ücretsizdi. Hırsızlık olmuyordu ,insanlar istediğini alabiliyordu. Kimse yalan söylemiyordu, herkes çok dürüsttü. Teknoloji o kadar gelişmesine rağmen doğaya, insanlara, çevreye zarar vermiyordu.
Denizler temizdi, hava temizdi, çevre temizdi. Dünyada kardeşlik ve doğayla barışık teknoloji hakimdi. Kimse birbiriyle kavga etmiyor, iyi geçiniyordu .Sorun ne kadar büyük olursa olsun kimse yalan söylemiyor, dürüst davranıyordu. Teknoloji hiç bir zaman kötü amaçlarla kullanılmıyordu. Herkes çok mutluydu, gülüyordu. Sıkıntılar, problemler yoktu, ağlamalar da yoktu, üzülmeler de… Herkes ne olursa olsun gülebiliyordu. Kimse birbirini üzmüyordu. Teknoloji o kadar ilerlemişti ki insanlar ışınlanabiliyor, arabalar uçuyordu, evler semtlerde değil gezegenlerdeydi, bulutların üstünde gezmek için uçan halı bile vardı. Örneğin beyninden geçenleri okuyan bir cihaz vardı ve acıkınca yemek getiren bir robot, uyuyamadığında bir dokunuşuyla uyutan alet ve anlatılamayacak kadar mükemmel teknolojik araçlar vardı.
    Bunların hepsi çok güzeldi, gerçek gibiydi, oradaymışım gibiydim ama hepsi uyandığımda yok olmuştu ve insanlar yalan söylüyor, arabalar uçmuyor, denizler kirleniyor, herkes kavga ediyor, ekonomik sorunlar bitmiyor ,insanlar ağlıyor, mutlu olamıyor ve doğa kirleniyordu.