Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:altınkalem6226
Eser Sıra Numarası:260213eser20
                                                 TEKNOLOJİK YALNIZLIK
     Yalnızız, evet evet yalnızız. Şu kocaman dünyada, bu kadar insanın, arkadaşın, dostun içinde, yalnızız.
Doğrusu beni yanlış anlamanızı istemem; çünkü yalnız kelimesinin anlamına sözlükten baktığımızda, tanım olarak, yanında kimse bulunmayan denildiğini görürüz. Ama ben somutluktan değil, soyutluktan bahsediyorum. Bugün, şu anda, dün veya yarın neler olduğunu veya neler olacağını bilemiyoruz.
Değişen dünyada yanınızda, kendisine sonuna kadar güvenebileceğiniz, sizi hep seven, koruyan kollayan, ilgilenen, dürüstlüğüyle, samimiliğiyle, gücüyle hep yanınızda olan bir kişi düşünün. O kişiye gerçekten ulaşabildiniz mi? Ailenizi mi söylediniz cevap olarak, bence bu da doğru değil, her gün bu kadar aile içi şiddetler, cinayetler, dramlar yaşanırken, böyle bir gerçeklikten söz etmek biraz havada kalır bence. Bunun sebebi ne biliyor musunuz? Tabi iğneyi kendimize batırmalıyız, fakat kendimizden sonra gelen en önemli faktör ise teknoloji. Evet, evet doğru duydunuz. Ne kadar hızlı değişiyor her şey değil mi? Çeşit çeşit, maharetli, yetenekli, ucuz, pahalı, sarı, siyah, beyaz, mavi, uzun, kısa, dar, geniş… Daha hangi sıfatları saysam bilemedim ama her şeye karşılık bir şey var. Artık kimse hiçbir şey yapmıyor, insanlar, üretkenliğini, yeteneklerini, inancını ve aslında yaşamını kaybetti. Her şeyimizi bir robot, bir çip, bir motor yapıyor. Vücutlarımız hamlamış, yüreklerimiz katılaşmış, o coşkulu hisler kucak dolusu sarılmalar, tokalaşmalar, öpüşmeler, artık hepsi çok uzak bize.
Teknoloji ilerledikçe birbirimize yakınlaşmamız çok kolaymış gibi gözüküyor, fakat biz aksine uzaklaşıyoruz. Her gün yeni bir şey çıkıyor, onun peşinden gidiyoruz, her gün bir şey daha  kolay geliyor bize. Zaman geçtikçe mantık ağır basıyor yüreklere, işten tasarruf deniliyor adına teknolojinin. Gerçekten öyle mi? O sanal dünya bizi her gün kendi içine çekip, bir mıknatısın zıt kutupları gibi bizi birbirimizden uzaklaştırıyor.
    Metnin sonunu nasıl bağlasam bilemedim ama asıl mesajımı vereyim siz değerli okuyucular; Anlattıklarım belki beş, belki elli, belki de yüz yıl sonrasının senaryosu, fakat hepimizde biliyoruz ki bir gün gerçek olacak “teknoloji zararlı mı, yoksa yararlı mı?” Açıkçası buna ben karar veremem ama lütfen şunu unutmayın, teknoloji hayatımızı kolaylaştırır, teknoloji her ne kadar değişirse, her ne kadar gelişirse gelişsin, biz hep daha üstünüz, çünkü bizim harikalarla dolu bir kalbimiz var,