Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:zynp2310
Eser Sıra Numarası:230213eser28
                                               YAŞAMAK İÇİN YAŞAMAK
      Yaşamak, sözlük anlamına bakıldığında canlılığını, hayatını sürdürmek anlamına gelir ama günümüzde yaşamak dediğimizde karşımıza tek bir kelime çıkıyor: Çalışmak. İnsan dünyaya çalışmak için değil yaşamak için gelmiştir. Hayatın içinde çok çeşitlenen ihtiyaçlar, rekabet ortamı, insanları hırslanmaya ve paraya bağımlı bir mutluluğa itmiştir. Bu hırs, bu çekişme ve bu rekâbet insanların olumsuz ve mutsuz olmalarına neden olmuştur. İnsanlar kendileri için değil başkaları için giyinmeye, kendi rahatlıkları için değil eşe dosta hava atmak adına ev, araba, cep telefonu, televizyon almaya başladılar. Hayatımızda maneviyat azalırken, maddiyat değerlendi. Çalışmak mecburi oldu. Yaşamak için çalışmak gerek dendi. Hayatımızın manşetinde her gün aynı kelimenin altı çizildi: Para.
Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerimizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığımız bir dünyada yaşıyor olsaydık maneviyat ön plana çıkardı. Para değil vicdan konuşurdu. İnsanlar mutlu olacakları hobilere yönelirdi. Asık yüzlü olmayan, güler yüzlü bir toplum. Hırsın, rekabetin ve çekişmenin olmadığı insan ilişkileri içinde yaşayan standardı yüksek insanlar. Hırsızlık yok, gasp yok. Suç oranı ortadan kalkmış bir toplum, huzurlu ve refah bir ortam. İnsanlar birbirlerine güveniyor, kapılar kilitlenmiyor. Güvenlik önlemleri alınmıyor çünkü insanlar birbirlerini korkutmuyorlar, birbirlerine güveniyorlar. Ne kadar hayal gibi geliyor bu cümleler. Ne kadar uzağız mutluluk, güvenmek gibi değerli kelimelere. İşlerini sevmeden yapan, zorunluluktan çalışan insanlar olduk. İşini sevmeden yapan bir öğretmen düşünün. Ne derece sağlıklı çocuklar yetiştirebilir? İşini sevmeden yapan, evine mutsuz giden bir baba, kendi mutlu değilken ne kadar mutlu bir aile yönetebilir? Teknoloji hayatımızı kolaylaştırmak için var. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan bir teknoloji, size o hep gitmek istediğiniz tiyatro için zaman yaratabilir. Yüksek gelir sağlayan işler yerine, gerçekten ilgilendiğiniz uğraşlara yönelebilirsiniz. Teknoloji size kaybettiğiniz zamanı kazandırabilir. Kendiniz için birşeyler yapmak fırsatını çıkarabilir karşınıza.
     Geçinme kaygısı olmayan insanların alınlarından silinecek çizgileri, geceleri düşünmekten uyuyamayan gözlerinin altından eksilecek morlukları düşünün.Daha dik yürümeye başlayacak insanlar omuzlarındaki yüklerin kalkmasının verdiği hafiflikle…Belki de insanlar yeniden günaydın demeye başlayacaklar birbirlerine. Nasılsınız kelimesini öylesine değil gerçekten nasıl olduğunuzu merak ettikleri için soracaklar. Değişik gelecek size içten sorulan bu “Nasılsınız? ”sorusu. Alışkın değilsiniz çünkü.Yaşamak için yaşayacaksınız belki de…