Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: zühre3673
Eser Sıra Numarası:200213eser14
                                                       SORU İŞARETLERİ
        Öyle bir dünyada yaşıyorum ki tüm ihtiyaçlarımı teknoloji karşılıyor. Çalışmak zorunda değilim. İstediklerimi çabucak elde edebiliyorum. Gittikçe hayat daha da kolaylaşıyor.Hiçbir şekilde zaman kaybım olmuyor. Aksine zamandan tasarruf ediyorum.Ne zaman istersem dilediğim yere gidebiliyorum.Tüm bilgilere her zaman ve her yerde ulaşabiliyorum. Aklımda soru işaretleri kalmıyor.Onların yerini ünlemler alıyor. Şaşırıyorum çoğu zaman. “Nasıl bu kadar hızlı gelişebildik?” diye. Bu olanlara akıl ermiyor. Teknolojiyi takip edemiyorum artık. Hergün başka bir icat, başka bir değişim. Bilim adamları bu kadar çabalarken biz onları hayranlıkla ve hayretle izlemekle yetiniyoruz.Hayal etmesi bile güzel değil mi?
Böyle bir dünyada her şey mükemmel olamaz tabiki. Her şeyden önce insan yetinmek nedir bilmeyecek. Hep dahasını isteyip bencilleşecek. Elindekinin kıymetini bilmeyecek ve haliyle küçük şeylerle mutlu olamayacak. Emek kelimesi değerini kaybedecek. Hazıra alışan insan, üretmeyi unutup tembelleşecek. Beyin, bacaklar, kollar ne için yaratıldıklarını unutacaklar belki de. Yapılan robotlar insan gibi olamayacak ama insanlar robotlaşacak.
Kafam karışıyor benim. Bir tarafta çiçekli bahçe, diğer tarafta o bahçedeki mayınlar. Bardağın dolu tarafından mı baksam, boş tarafından mı? Şimdi nasıl olacak bu iş? Bu teknoloji varken, ben okula ya da işe gitmeyecek miyim? Oturduğum yerde birileri cebime para mı koyacak?
Bilgisayar oyunlarında olduğu gibi hayatımı da istediğim zaman durdurup, istediğim zaman başlatabilecek miyim? Ya da hata yaptığım zaman yeniden en başa dönebilecek miyim?  Bu oyunlar, bu hazırcılık mı bana hayatı öğretecek? Karşıma çıkacak en küçük zorlukla nasıl baş edeceğim? Kaybetmek duygusunu, benden bir şey götürmeyeceğini bilerek sadece oyunlardaki gibi mi tadacağım? Söylesenize ben hayattan nasıl zevk alacağım? Birileri bizi bu dünyada yaşamaya zorlarken bunları düşünmedi mi acaba?
      Tüm ihtiyaçlarımı nasıl karşılayacak bu teknoloji? Yalnızlığımı paylaşabilecek mi? Bir kalbi olacak mı onun? Benimle sevinip, benimle üzülecek mi? Onunda gözyaşları olacak mı? Ya da benimkini silecek elleri? Yalnız kaldığımda başımı yaslayıp ağlayacağım bir omzu var mı? Yoksa tüm bunlar, olmayacaksa hiçbiri, ben böyle bir dünyada yaşamak istemiyorum.önceki eser / sonraki eser