Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:yıldız1101
Eser Sıra Numarası:240213eser09
                                       TEKNOLOJİ HAYATIMIN NERESİNDE?
     Hayat, insanların arzu ve emellerinin peşinde yaptığı maratondur. Emeller insanı mutluluğa, huzura, barışa, sağlığa götürür. Emeller doğrultusundaki bir dünya her insanın ruhunda mevcuttur. Bu dünyanın çizgileri, insanların değer algıları, yaşam biçimleri ile şekil alır. Değer algılarımız emellerimize yön verir.
Benim emellerimdeki yaşam seçimi doğayla bütünleşmiş çevreye duyarlı bir toplumun parçası, başkalarının yaşam seçimlerine saygı içeren, yeşilin mavinin kucaklaştığı gül ile bülbülün aşkıyla tamamlanan mis kokulu bir bahçe misali güzel, çiçeklerin kırlarda açması kadar masum, özgün bir ortamda şekillenir.
Hayatta teknolojinin insan yaşamını kolaylaştırdığı gibi insanı, sahte ihtiyaçlar, sonu vahim alışkanlıklar, gereksiz isteklere de sürükleyebilir. Hayata bir terazi gözüyle bakacak olursak teknolojinin fayda ve zararlarını bu terazide ölçtüğümüzde pek de dengede durmadığını görürüz. Bu denge, zarar lehine bozulduğu zaman yaşamı bir çatışmaya çeviren menfaat ilişkilerine sebep olacağından teknolojiye yaşamımda ihtiyaç nispetinde yer verirdim. Teknolojiye esir olmamaya çalışıp kendi dünyamı kurmak, kendi yaşam şeklime karar vermek isterdim. Bu kararlar doğrultusunda teknolojinin yön verdiği hayatıma daha geniş bir açıyla bakıp idealimdeki yaşamı anlatmak istiyorum.
Yaşadığım ortam, çevremdeki insanlar, iş hayatım, benim için önemi yüksek mertebede üç idealdir.İdeallerim hayatımda büyük yer kaplar. Bunlar birbirine kenetlenmiş zincir halkaları gibidir. Zincirin her iki ucu da hayatıma bağlı olup bir köprü oluşturmaktadır. Zincir halkalarından biri koparsa köprü yıkılır. Köprü olmadan karşıya geçmek mümkün değildir. Ancak karşı tarafa geçmek zorunludur. Çünkü hayatta kalabilmek için gerekli her şey oradadır. Bunlardan biri beslenmeye yönelik yiyecek ve içeceklerdir.
İnsan hayatta kalmak için beslenmelidir. Beslenmeyle birlikte sağlığın da önemi büyüktür. Tamamen doğal olan ürünler sağlığımızı iyi yönden etkiler. Bu yüzden doğayla bütünleşmiş, kuş seslerinin ortaya çıkardığı eşsiz müzikle beraber, rengârenk çiçeklerle donatılmış yeryüzünün muazzam güzelliğinin doğayla dans ettiği bir ortam ideallerimi gerçekleştirebilmem için en iyi yaşam alanıdır.
      Yaşayacağım bu ortamın teknolojiyle uyum sağlaması benim için birçok avantaj sağlar. Ancak bu teknolojiyi nasıl kullanacağıma bağlıdır. Teknolojiyi bilinçli kullanıp ona esir olmamaya çalışarak onu hayatımda sadece ihtiyaç nispetinde görürsem teknolojinin hayatıma yön vermesini engellemiş olur böylelikle kendi hayatıma hiçbir şeyin yön vermesine tâbi kalmadan zincir halkalarını bir arada tutabilir ve hayata doğru sağlam bir köprü oluştururum.