Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: yargıç9812
Eser Sıra Numarası:200213eser25
                                              TEKNOLOJİ  SİZE DOKUNAMAZ
    Arabalar, uçaklar, telefonlar, bilgisayarla…Bu  ürünler, hayatımızı ne kadar da kolaylaştırıyor değil mi? Bu ürünler sizce neyin  eseri? Tabi ki teknolojinin.
Teknolojinin hızına yetişmek, onu yakalamak imkansız…Ne zaman ona yaklaşsak bizden kaçıyor! Akla hayale sığmayacak şeyler üretebiliyor günümüz insanı teknolojiyi kullanarak.Teknoloji deyince akla ilk olarak  neredeyse vazgeçilmez bir parçamız olan bilgisayarlar  geliyor.
 Düşünüyorum  da ne kadar da iç içeyiz bu bilgisayarlarla! Artık bilgisayarsız ev  bulmak imkansız  neredeyse! Bilgisayar, işimizi ne kadar kolaylaştırsa da bir yerden sonra  amacının dışına çıkıyor. Zamanla ona karşı bir bağımlılık oluşuyor.Bu , sadece bilgisayarlar için değil tüm teknolojik  aletler için geçerli aslında… Cep telefonlarını da bu kategorinin içine alabiliriz.Ne yazık ki  insanoğlu  teknolojik ürünleri bireyselleştirmeye başladı. Artık geceleri dedelerimizin, ninelerimizin etrafına toplanıp masal dinlemek yerine  küçük bir kutuya kilitleniyoruz!Artık öğretmenlere de çok fazla gereksinim duymuyoruz. Elektronik uygulamalarla ders dinleyip çalışabiliyoruz.
Vay canına ne kadar güzel şeyler bunlar, sizce de öyle değil mi? Hayatımız ne kadar da kolaylaşıyor aslında… Kısa vadede bizler bu şekilde düşünsek de uzun vadede zararlı çıkıyoruz ne yazık ki! Belki fark etmiyoruz; ama değerlerimizi yavaş yavaş yitirmeye başladık.
Bilgisayar kullanarak her tür akademik bilgiye ulaşabiliriz; ama ya sevgiye? Bilgisayar bize bir anne, bir öğretmen sevgisiyle yaklaşabilir mi sizce? Veya televizyonlar… Televizyonun başında saatlerce keyifli anlar geçirebiliyoruz. Peki televizyona sarılıp ağlayabiliyor muyuz, aynı hikayeyi bize tekrar  tekrar  anlatmasını  isteyebiliyor  muyuz?
Üzülerek söylüyorum ki ileride teknoloji yüzünden herkes asosyal bireyler olacak. İleride insanlar, işe gitmek için evden çıkmasını  gerekmeyecek.İnsanlar, bilgisayar  sayesinde her işi kolayca halledebilecek. Belki de ileride robotlar, insanların yerini alacak ve insanların yaptığı tüm işleri yapacaklar. Sonra ne olacak? Başlarını evden çıkarmayan, içine kapanık , asosyal ; ama keyfi yerinde insanlar…
    Teknolojiyi bilinçli ve dikkatli kullanmalıyız. Unutmayalım ki teknoloji geleceğin en büyük silahıdır!