Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: yakamoz2869
Eser Sıra Numarası: 181212eser02
                                                   HER ŞEYİN FAZLASI ZARAR
          Eğer teknoloji tüm gereksinimlerimizi karşılasaydı ve çalışmak zorunda olmadığımız bir dünyada yaşıyor olsaydık, insanlar adım adım tembelliğe koşuyor olurlardı. Teknoloji, hayat şartlarımızı kolaylaştırmak için var,onları tamamen yok etmek için değil. O yüzden pek sağlıklı bir durumla karşı karşıya olunmazdı.

İnsanlar gereksinimlerini karşılayıp hayata tutunmak için yaşarlar. Fakat hiçbir şeye ihtiyacımız olmazsa ve insanlar hazıra alışırsa,olağan bir şekilde içi boş kafalarda amaçsız sorunlar dolaşıp durur. Hata denen şey neredeyse yok denecek kadar az yapılır. Her hatanın da bir ders sayıldığını ele alırsak bu insanoğlu için de daha çok dezavantaja dönüşebilir. Çalışmak demek kimine göre disiplin, kimine göre maddiyat, kimine göre de kariyer amaçlı olan bir şeydir. Fakat bu gereksinimler karşılandıktan sonra kimse bu yönde bir eğilimde bulunmayacaktır ve insanların içinde bulunduğu döngü tam tersine harekete geçecektir. Ama her şeyin olduğu gibi bununda iyi yönleri yok değil. Sosyal sınıf farkının ortadan kalkması ve herkesin eşit olduğu bir ülkede yaşamak, adalete bir nebzede olsa katkı sağlamak demektir. Bu da bir artı yön sayılabilir tabi.

         Her şey biz insanlar için var ve bunları değerlendirmek bizim elimizde. Daha zor ve hatta daha rahat ve konforlu bir yaşam… İkisi de olabilir. Seçim bize ait; fakat çözüm teknoloji değil. Elbette teknolojiyi kötülemiyorum ve hatta değersiz kılmıyorum. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, teknolojinin de fazlası insanlara tembellik aşılamaya yöneliktir. Hayatımızı etkileyen teknoloji dozunda olsun, olsun ki insanlarda işe yaramaz bir hâl almasın.

önceki eser / sonraki eser