Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:yağmur0868
Eser Sıra Numarası:220213eser35
                                       GELECEKTE NELER YAPIYOR OLACAĞIZ?
    Teknoloji  her gün, her saat,her dakika ve her saniye gelişmektedir. Bunu kesin bir şekilde söyleyebiliyorum çünkü teknoloji kendimi bildim bileli sürekli gelişim göstermekte. Evimizde, iş yerlerinde, sokakta, okulda, hastanelerde ve aklımıza gelebilecek her türlü sosyal ortamda teknolojik araçlarda faydalanıyoruz. Hayatımıza olumlu olumsuz pek çok faydası olan teknoloji, kim bilir gelecekte ne hale gelecek? Tek tuşla yemek yiyebilecek, öğrenmemiz gereken tüm bilgileri çok kısa bir sürede zihnimize yükleyebilecek, kısacası tüm ihtiyaçlarımızı oturduğumuz yerden kontrol edebileceğiz. Uçan arabaları ve son teknoloji cihazları söylemeye gerek bile yok.
Gelişen bu teknolojiyle birlikte insanların yaşam stilleri tamamıyla değişecek. Uçakla gitmesi saatler süren mesafeleri belki de ışınlanma makineleri ile saniyelerden kısa bir sürede gidebileceğiz. Ve bütün bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz o paha biçilmez robotlar… Kim bilir, robot bir öğretmeniniz olabilir mesela. Veya robot bir arkadaş ya da robot bir mağaza görevlisiyle karşılaşabilirsiniz. İnanması güç belki ama bütün bunların gerçekleşeceğini düşünmek hayal gücü olarak adlandırılamaz. İnsan, elinde olmadan böyle bir gelecekte neler yapacağını, vaktini nasıl değerlendireceğini düşünmekten alamıyor kendini. Acaba kitap okuyor olur muyum? Sanmam, çünkü merak ettiğim bir romanı özel bir teknolojiyle zihnime direkt aktarabilirim. Kendime çok amaçlı bir koltuk yaratırım. Pek çok mekanizması olur ve tek bir kumandadan her şeyi kontrol edebilirim. Yemeğimi tabaktan yemez, bardaktan içerdim. İstediğim yemeğin tadında içecekler olurdu insanlar oturduğu yerden içeceklerini içerek karınlarını doyurabilirlerdi. Tabi bu koşullarda obezite kaçınılmaz bir hastalık olurdu. Ancak eminim ki bunun da bir çözümü olurdu.
Bu kadar çok seçenek varken insanın gününü planlaması da zor olur sanırsam. Düşünsenize bir günde dünyayı gezebilirsiniz. Dünyanın öbür ucuna gidip tatil yapabilirsiniz. Kısacası mesafe kavramı diye bir şey kalmayacak. Aklıma takılan diğer bir şey de nasıl bir ortamda uyuyor olacağımız ve nasıl uyanacağımız. Acaba yine klasik yataklarımızda uyumaya devam ediyor olacak mıyız veya çalar saatler teknolojinin son derece ileri olduğu zamanlarda hala bizi uyandırıyor olacak mı? Ben bir robot saat tarafından uyandırılmak isterdim. Sonra da hizmetli robotum tarafından kahvaltımın hazırlanmasını. Bir yandan da devasa büyüklükteki hologram televizyonumdan bir şeyler izlerdim belki bir film olabilir. Büyük ihtimal ilerleyen saatlerde canım sıkılırdı ve bilim adamlarının yıllardır çok çaba harcadığı ‘uzaya gitme’ eylemini gerçekleştirirdim. Bu kadar gelişmiş bir teknoloji varken benim için çok zor olmaz sanıyorum. Uzayda bir tur atar başka gezegenlerden tanıştığım arkadaşlarımla sohbet ederek vakit geçirirdim. Birlikte, elektronik haritamızdan bir ülke seçip oraya ışınlanırdık. Önce Fransa sonra İngiltere ve aklınıza gelebilecek daha pek çok ülke… Sonra bir bakardık ki hava kararmış olurdu ve birbirimize veda edip evlerimize dönerdik. Sıradan evlerden bahsetmiyorum tabi ki. Şuan ki en büyük evlerden bile daha büyük, daha gelişmiş, tamamen teknolojik, evdeki birey sayısından daha fazla robotun bulunduğu son derece mükemmel evler… O kadar gezintiden sonra bir hayli yorgun olursunuz tabi diyemeyeceğim çünkü uzaya gitmek ve birkaç ülke gezmek geleceğin teknolojisiyle çok basit olarak nitelendirilecek. Ama yinede size masaj yapacak robotlar her daim hazır olacak. Ve sonrada sıcacık yatağınıza girip rahat bir uyku uyuyabileceksiniz.
    Aslında düşününce size hiçbir iş kalmayacak. Tüm işlerinizi yaptırabileceğiniz robotlar ve hayal bile edemeyeceğimiz gelişmişlikteki elektronik cihazlar size kolunuzu bile kıpırdatmayacak bir hizmet sunacak. Belki size bütün bunlar çok saçma geliyor veya gerçekleşmesi mümkün olmayan bir hayal gücü ürünü ama gerçekleşmesi olanaksız değil. Bundan yıllar öncesine bakarsınız şu an içinde bulunduğumuz teknolojiyi hayal etmekte zor geliyordu oysaki çok basit. Bu yüzden eğer konu teknolojiyse hiçbir zaman hayal ettiklerimizin imkansız olduğunu düşünmemeliyiz.