Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:veda4017
Eser Sıra Numarası:240213eser35                                   NEDİR BU TEKNOLOJİ DEDİĞİMİZ? 

     Zamanımızda insan ilişkileri oldukça yıpranmıştır.Paranın icadı ile başlayan süreç kapitalizmin yayılmasıyla insan vaktinin birçoğunu öldürmüştür. İster istemez ben çok paylaşımcı biriyim diyen kişilerde bile bencilik vardır. Yok diyen yalan söyler.
Şöyle bir düşünelim taş devrini. Toplayıcılık ve avcılık ile yaşanan bir hayat. Ticaret var ama takas yoluyla yapılıyor. Biri hayvan derisi topluyor, öteki meyve topluyor. Daha sonra da birbirleriyle takas edip, ihtiyaçlarını gideriyordu. Bugüne kadar hep teknolojinin insan hayatına getirdiği yararlardan söz ettik, olmazsa olmaz dedik. Tıpkı bir hastalığın tedavisinde kullandığımız ilaçlar gibi. İyileştirirken bir miktar zarar veriyor, üstelik doğru kullanmazsak vereceği yararından fazla oluyor.
Bugüne kadar teknoloji ile ilgili çeşitli tanımlar yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi, Teknoloji bilimsel yöntemleri kullanarak gerçek hayat problemlerinin çözülmesinde bir köprü oluşturmaktadır. Bir diğeri ise, Teknoloji insanın bilimi kullanarak doğaya üstünlük kurmak için tasarladığı rasyonel bir disiplindir. Bir diğeri ise, Teknoloji bilimin uygulamalı bir sanat dalı haline dönüşmesidir. Bir diğeri, Teknoloji sistemler işlemler yönetim ve kontrol mekanizmalarıyla hem insandan hem de eşyadan kaynaklanan insanların sorunlarına, bu sorunun zorluk derecesine, teknik çözüm olasılıklarına ve ekonomik değerlerine uygun çözüm üretebilmek için bir bakış açısıdır. Son olarak gelen tanım hepsinden daha ilgi çekici, Teknoloji aslında çalışmayan şeydir; bir şey artık nasıl çalışılacağını öğrenmeyi gerektirmiyorsa o teknoloji olmaktan çıkar. Görüldüğü gibi teknolojinin tek bir tanımı yoktur ve bu tanımların hepsi doğrudur.
Teknoloji olgusu kendi içinde bir dinamiğe sahip olup sürekli değişim, gelişim göstermektedir. İnsanlar teknolojiyi iş yapabilme yeteneklerini artırmak için kullanırlar. Daha iyi iletişim kurabilmek için, daha iyi ve kaliteli ürünler üretmek için, daha sağlam ve ergonomik yapılaşma için, daha hızlı ve rahat seyahat ortamı sağlamak için. Bu örnekler saymakla bitmez. Teknoloji hayatımızın içinde her yerdedir. Teknoloji bize yaşadığımız dünyayı daha iyi kontrol edebilme olanağı tanır, hayatı kolaylaştırır, yaşam kalitesini artırır.      
    Bana soracak olursanız ister geliştirelim, ister uygulayıcı olalım teknoloji sürdürülebilir hayat köprüsüdür. Yanlış kullanılırsa hepimiz özleriz teknolojinin olmadığı bir zamanı…