Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:uzaylı1907
Eser Sıra Numarası:240213eser01




                               TEKNOLOJİ  HÜKÜMDARLIĞINA YENİK DÜŞTÜK
     Kendi kendime soruyorum: “Teknoloji tüm ihtiyaçlarımı karşılıyorsa ben ne işe yarıyorum?" diye. İnsanlara bakıyorum da hayattan kimsenin bir beklentisi yok. Makineler insanlar yerine düşünüp çalışır olmuşlar.Peki, biz bu hale nasıl geldik ya? İnsanlar ellerinde olsa ibadetlerini bile makinalara yaptıracak duruma gelmişler. Her neyse insanlar en azından birbirlerine zarar vermiyorlar. Çünkü o iş için bile makinalar var!  Robotlar bile bizim yerime kavga ediyor durumdalar, gerçekten bu durumu nasıl kabul edebiliyoruz ki biz? Biraz daha akılları ve işlevleri gelişse çoluğa çocuğa karışırlardı ama çok şükür teknolojide o kadar ilerleyemedi. Artık ilerlemeyecekte çünkü insanlar her şeyi makinalardan beklemeye başladılar.Tabi bu kadar teknolojiyle beraber hastalıklara ne kadar çözüm bulunmaya çalışıldıysa da bir işe yaramadı.        
Neredeyse dünyada radyasyona maruz kalmamış tek bir yer yok. Dünya değil adeta radyasyon cenneti! Eee…Tabi artık insan doktorlarımızın yerlerine de makinalar baktığından bu durum çok normal. Kendime soruyorum ; " Böyle bir gelecekte ne işim var, yaşama amacım nedir?" diye. Belli bir yaştan sonra evde kalmış insanların robotlarla evlendiğine tanık oldum.Teknoloji daha ne kadar ileri gitmeli ki? İnsanoğlu açgözlü bir canlıdır derler ya hani, açgözlü canlılarız evet ama çıkarlarımız için teknolojiyi bu kadar sömürmemizin aç gözlülükle bile alakası olamaz bence.
Neyse en azından artık işsizlik yok, işsiz robotlar var. Bizim yerimize çalışması için robotlara sahibiz fakat her şeyde kusur olduğu gibi onlarda kusurlu. Belli bir zaman sonra insanların ihtiyaçlarını görmekten bıkarak bir Japon intihar yöntemi olan harakiri ile kendilerini yok ediyorlar. Yahu! Adama sormazlar mı robotu canından nasıl bezdirdiniz diye? Tabi sormazlar onlar için bile androidler kullanıyorlar! En azından zengin fakir ayrımı ortadan kalkmış durumda fakat bu seferde iyi makine-kötü makine ayrışmaları var. Daha ne yorum yapmalı ki?  Teknoloji ilerledi evet ama insanlar da ilerledi. Tabi ancak bir koltuktan diğer bir koltuğa. Eee…Tabi sen iş yapma, spor yapma sonra böyle 250 kilo insan ol. 250 diyorum evet çünkü artık bu kilo günümüzün en normal kilosu! Yeni çıkan kilo verme hapları vardı 4-5 senesine kadar. Benim gibi kilo sorunu olan insanlar (Günümüz için gayet normal bir kilo benimki efendim)  her hap başına günde 5 kilo kaybedebiliyorlardı fakat bu hapları kullanmak için bile üşenen bizden ne beklenirdi ki? Artık okula giden çocuklar bile yok, gidemezler çünkü. Okullar artık sadece robotlara özel, onlar eğitim görebiliyorlar. Sonuçta fazla kiloya sahip insanlarız. Adım atmakta zorlanıyorken okula nasıl gidelim? Uçan bisikletler var ama onlara binecek kadar hafif değiliz maalesef.
Sonuçta çok değerli İsviçreli bilim adamlarımızın adım atacak hali yok. Adım atsalar yuvarlana yuvarlana gidecekler.  İleride teknoloji daha ne kadar gelişir ya da  hiç değişir mi bilemem. Fakat bildiğim tek bir şey var ki biz insanoğlunun yaşam standartlarımızı yükseltmeye çalışmamız adına kendimize  kocaman bir kıyamet senaryosu oluşturduğumuz.
     Her neyse robotum garip sesler çıkarıp uyarı veriyor, sanırım ona bu kadar şeyi yazdırmam onun sistemini zorladı. Sanırım yıllar sonra dışarı çıkıp kendime yeni bir android alacağım. Tabi yürümeyi hatırlayabilirsem...