Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: usta2121
Eser Sıra Numarası:190213eser17                                                          LÜKS HAYAT 
     Eğer benim çalışmamam gerekmeseydi bu bir haksızlık olurdu ben çalışmadan rahat bir hayat sürerken dışarıda bulunan aç çocuklar ve fakir insanların bir lokma ekmek için ne çabalar harcadıklarını anlayamam ve çok kibirli biri olurdum. Zaten bu dünya da savaşlar neden çıkıyor ki zengin kişilerin güçlerinin yettiği her şeyi alabilmesinden. Örneğin; Amerika’nın güçlü ordusu, güçlü mali yapısı Amerika’ya her istediği şehre bomba atma imkânı, savaş açma imkânı, suçsuz insanları sebepsiz yere öldürebilme imkânı verebiliyor. Ama Amerika kadar güçlü bir ülke olamayan ülkelerin çok ama çok çalışması gerekiyor ki bu dünya da az da olsa bir adaletin olabilmesi için. Örneğin; Afrika’da bulunan ülkelerin güçlü ülkeler tarafından sömürülerek onca emeğin onca alın terinin hiçe sayılacak kadar az miktar para karşılığında onların çıkarmış oldukları madenleri alıp işleyip gene güçlü olan ülkelere pahalı miktarda paraya satıp gücüne güç katıp daha güçlü bir devlet haline gelirken,  madenlerini ucuz bir fiyata satan Afrika ülkeleri aç kalıyor.
Benim maddi durumum iyi olsaydı yani çalışmam gerekmeseydi elimden geldiği sürece maddi zorluk çeken insanları kırmadan incitmeden onların haberi olmadan onlara yardım etmeye çalışırdım ki hem kendimi mutlu eder hem de onları mutlu ederdim. Ben mutlu olurdum çünkü yardıma muhtaç insanlara onları küçük düşürmeden onları utandırmadan onlara yardım etmek sevapların en büyüğüdür.Çalışmama gerek olmasaydı sık, sık sinema, tiyatro, opera gibi insanın kültürünü geliştiren yerlere giderdim. Bol, bol kitaplar alır kitaplar okurdum ki bilgi darcığımda bulunan kelimelere yeni kelimeler eklerdim.Yeni diller öğrenmeye çabalardım, yeni yerleri gezmeye çıkardım, gezdiğim yerlerin tarihini, kültürünü, coğrafyasını yani gezdiğim yerleri tanırdım.
      Benim bu yazdıklarımın hepsinin maddi durumu iyi olan herkesin ama herkesin düşünüp yapması ve uygulaması gerekiyor. Özellikle zengin işadamlarının ücretsiz kütüphaneler, ücretsiz oyun parkları, halı sahalar, camiler,  okullar yaptırması gerekiyor. Ama özellikle okul ve kütüphane yaptırmaları gerekiyor çünkü okulsuz ve kitapsız kalan bir millet cahiliyete mahkûmdur.