Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:umo1907
Eser Sıra Numarası:230213eser22
                                     TEKNOLOJİ YAŞAMIMIZI ÇALIYOR MU?
     Teknoloji  yakın bir gelecekte günü yaşarken tüm gereksinimlerimizi karşılayacak duruma gelecektir.Şuan için bir düşünelim ,Böyle bir durumla karşı karşıya kalsaydınız ve önünüzde yaşamsal seçkileriniz olsaydı ne yapardınız ?.. Teknolojiyi sonuna kadar kullanmak yolunu seçip bunun yaşamımıza kattığı kolaylığı eksileriyle ve artılarıyla değerlendirmek istersek hangi taraf ağır basardı ? İşte bu sorular ışığında konuyu kısaca ele almak isterim.
Bu bağlamda düşündüğümde;  Teknoloji her geçen gün  biraz daha ivme kazanmaktadır, elimizdeki  akıllı kumandalardan tutun da, bilgisayar teknolojisinde gelinen son noktada evimizde dahil olmak üzere kullandığımız araçların,otomobilin,eloktronik ev aletlerinden oyun konsollarına kadar her şeyin tek bir cep telefonuyla idare edildiği,üstelikte bunu yapabilmek adına hiç bir efor sarfetmeden, yerimizden bile kalkmadan herşeyi ama herşeyi oturduğumuz yerden idare etmenin,bize getireceği negatif, oluşumları taşıyabilecekmiyiz. Bizler sıradan birer insan olarak bu aletleri kullanmak adına çokta akıllı olmak koşuluyla boğuşmadan,her şeyi bizim yerimize düşünen robotlar sayesinde,şimdi olduğundan çok daha fazla akıl tutulmasına kapılabiliriz.
Burada konuyu çok çarpıcı bulduğum bir araştırmayla örnekleyerek, teknolojinin geldiği noktanın çok daha ürkütücü boyutlara ulaşmasının mümkün olduğunu anlatmak isterim; İngiliz bilim insanları, insanın ne zaman öleceğini ortaya çıkaran bir test geliştirdi.Test, insan ömrünü doğrudan etkilediği saptanan hücredeki telomerleri hesaplıyor. Böylece, kişinin biyolojik yaşı ve ölüm tarihi ortaya çıkıyor. East Anglia Üniversitesi’nde görevli profesör’ Davir Richardson'Testin, Seyşeller’de yaşayan bir grup kuşta denendiği ve sonucun olumlu olduğunu açıklaması, bu boyutun en can alıcı öznesini oluşturmaktadır.
     Peki ne zaman öleceğinizi önceden bilmek bizi ürkütmez mi ! ,Yada bunun hesaplarıyla yaşadığımız her anın tadına varabilmemiz mümkünmüdür ?Teknoloji benim böyle bir yaşamı seçmeme sebeb olursa yada bir başka değişle hiç çalışmadan herşey elimin altında ve emrime amade hazır beklerse ve gelecekle ilgili herşeyi bilirsem, zorlukları yaşamamın verdiği hazzı mücadele gücümü kaybederim.Sonuç olarak, umarım henüz bu aşamaya gelmeyiz.