Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:turuncu2841
Eser Sıra Numarası:230213eser47
                                                  RAHAT VE KOLAY YAŞAM
     Teknoloji gelişimi insanlık var olduğundan beri daimi olan bir olaydır. Doyumsuzluğumuz teknolojinin çağlar boyu gelişiminde büyük rol oynamıştır. İnsanlar her zaman için rahatı, güzeli, kolayı tercih eder ki bu yaratılıştan kaynaklı bir özelliktir.
Her ne olursa olsun ademoğlu ‘’ doyumsuzluk ‘’ özelliğini hiçbir zaman kaybetmeyecektir. Teknolojinin tüm gereksinimlerimizi karşıladığı bir dünyada yaşıyor olsak bile, her zaman için daha fazlasını, daha sıradışını istemeye meylimiz olacaktır. Kaldı ki teknoloji tüm gereksinimlerimizi karşılayabilecek bir unsur değildir. Bizlerin sevgi, doğal çevre, bazı kesimlere göre ibadet etme gibi yaşamımızda kilit rol üstlenmiş ihtiyaçlarımız mevcuttur. Çalışmak durumunda kalmadan, emek vermeden elde ettiğimiz tüm konfor ya da gereksinimler bütünü kendini monotona binmekten alıkoyamayacaktır. Bu da insanların sıkılmasına, memnuniyetsizliğine yol açacaktır. Bence sevgiyi, doğal çevreyi, ibadet ihtiyacını karşılayamayan, yaşamları tek düzeliğe sürükleyen teknoloji insanlığa fayda getirmeyecek ve rahatsız edecektir.
Böyle bir dünyanın var olduğunu biran için düşünelim. Ve gerçekten tüm ihtiyaçlarımızın karşılandığını varsayalım. O vakit kimse çıkıpta ‘’ ben teknolojinin tüm gereksinimlerimi karşıladığı, çalışmak durumunda kalmadığım bir dünyada yaşamayı reddediyorum! ‘’ şeklinde bir açıklamada bulunmayacaktır. Çünkü tüm ihtişamıyla karşımızda duran ‘’ rahat ve kolay yaşam ‘’ insanların elinin tersiyle, tek bir hamlede iteceği bir olanak değildir. Böylesi bir dünyada var olmak, aslında bizlere pekte bir yaşam seçimi şansı bırakmıyor. Herkesin rahata en kolayından ulaştığını düşünürsek, farklı bir yaşam seçimi yapmak ve bunun için çabalamak delik testide su taşımaya benzeyecektir. Çoğunluğun ya da herkesin en kolayından, en rahatından ve çalışmak zorunda kalmadan elde edebildiği tüm gereksinimleri didinerek, çaba harcayarak elde etmeye çalışmak durumu bu dünya içerisinde ne kadar takdir toplayabilir ? Zaten yaşam seçimlerimizin kapıları çoktan kapatılmış olunmuyor mu ? Bence varlığımızı ancak yaşanılan dönemin şartlarına, imkanlarına ayak uydurarak en doğru biçimde devam ettirebiliriz.
Hayal gücümün sınırlarını zorlayarak düşündüğümde, böyle bir dünya var olsaydı ben de ayak uydurmayı tercih ederdim. Sürü psikolojisine bu bağlamda izin verirdim. Sivrilebileceğimiz, çıkıntılıklar yaratabileceğimiz, farklı seçimlerin peşine takılabileceğimiz bir zemin olmayacaktır böyle bir dünya. Herkesin güçlü, rahat yaşantısı varken ve ben de bunlara teknoloji sayesinde hiç çalışmadan erişebileceksem herhangi bir farklılığa yönelmem. Yönelecek olanların da çaya atılan şeker gibi eriyip gideceğini düşünüyorum. Sevdiklerimle beraber sunulan bu nimetten yararlanıp, onlarla daha fazla vakit geçirmeye, eğlenmeye, aklıma geleni yapmayı tercih ederim.
      Teknoloji insanoğlunun tüm gereksinimlerini karşılamakta yetersizdir. İnsanı insani kalıplarda tutan sevgi ihtiyacı, doğal çevre ihtiyacı, inançlarına bağlı kişilerin ibadet ihtiyacı gibi… Bu gereksinimlerimizi karşılayamadığı takdirde çiğ bir mutluluktan öteye gidemeyecek, tembel bir insanlığa gebe kalacaktır. Lakin gerçekten tüm bu söylenenleri karşılayabildiği takdirde, bizlere fazla bir seçim hakkı bırakmayacak. Birçok kişi gibi benim de yaşam seçimim böyle bir dünyaya ayak uydurmak, sevdiklerimle beraber gönlümce keyfini süreceğim bir yaşamın tadını çıkarmak olacaktır.önceki eser / sonraki eser