Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: tuna8181
Eser Sıra Numarası:240213eser13                                                           GÖKKUŞAĞIM
                                               
      İnsan  idealleriyle  yaşar  ve  hayatını idealleri  doğrultusunda   oluşturur. İnsan bir yap-bozdur.Bu yap-bozun parçaları insanların mutlu,huzurlu, sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlar. Teknoloji, insan yaşamını kolaylaştırır ancak insanlara, sonu  kötü bağımlılıklara ve yanlış arkadaşlıklara da itebilir.
Teknoloji, yaşamımızda kendimize olan saygımızı,değer algılarımızı,ideallerimizi ve duygularımızı sömüren bir süngere dönüşmemelidir. Zaman ilerledikçe teknoloji bizi akıllı(!) cihazların olduğu bir odaya hapsedebilir. Bu tehlike yaşamımızın beton yığınları arasında geçmesine neden olur. 


Aslında hayatımız tabiatta göz kamaştıran doğal renklerden oluşan bir gökkuşağı olmalıdır. Her bir renk bizim düşüncelerimizi,algılarımızı , değer yargılarımızı temsil eder. Sizlere teknolojiyi araç olarak gören ve doğanın bütün güzelliklerini, renklerini barındıran hayalimdeki gökkuşağını anlatmak istiyorum.
Benim  gökkuşağım onlarca rengin ihtişamlı kaynaşmasından oluşur. Doğa yemyeşildir. Çiçekler sarı, kırmızı ,beyaz…Kokulu ve doğal. Sular berrak ve temiz.Kimyasal atıklardan korunmuş, evler sade ve doğayla barışıktır. Mis gibi ağaç ve toprak kokarlar. Evler bahçeli ve mümkün olduğunca az katlıdır.Komşuluk ilişkileri doğaldır, evleri kuşatan bir sevgi kuşağıdır. 


Okulları doğayla iç içedir.Okullarda her şey doğal ve sağlıklı. Eğitimin amacı da zaten daha yaşanılası bir dünyayı gelecek nesillere bırakacak gençler yetiştirmektir. Çarşı, pazar tertemizdir. Hem çevre açısından hem de satılan ürünler açısından, temiz. İnsanlar bilinçli birer tüketici olarak ihtiyaçları kadar alır,israf etmezler.
Fabrikalar oldukça çevrecidir. Bacalarından çıkan her duman son teknoloji, makinelerle arıtılıp çevreye salınır. Her fabrika için öncelik dünyayı korumak ve gelecek nesillere daha güzel şekilde sunmaktır.
Araçlar su ile çalışır,kesinlikle karbon monoksit gazı salmazlar. Yollar kimyasal madenlerden   oluşan asfalt veya toprağı altına hapseden beton yerine yerden çıkarılan doğal taş ve topraklardan oluşur. 


     İnsanların kullanımı için gereken enerjisi tarlaları ve rüzgar ile çalışan pervanelerden elde edilir. Hiçbir “HES” veya “Nükleer Enerji” santraline gerek yoktur. Çünkü çevre gelecek nesillere teslim edilmesi gereken bir emanettir. Emanet daima titizlikle kullanılır fakat hiçbir zaman hor kullanılmaz. 
önceki eser / sonraki eser