Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:tarhana6410
Eser Sıra Numarası:230213eser48
                                                      ESKİ GÜNLERDEKİ GİBİ…
     Teknoloji daha ne kadar ilerleyebilir ki? Daha ne kadar yeni icatlar çıkar insanoğlunun ihtiyaçları doğrultusunda? Aslına bakarsanız artık ihtiyaçlarımızdan öte keyif için bile kullanır olduk teknolojiyi değil mi?
Mesela; teknolojinin gözde ürünlerinden biri olan bilgisayarı ele alalım. Önce işlem için, sonra iletişim için, en son olarak da işin içine internet girince günlük hayatta her şey için kullanır olduk bilgisayarı. İşin komik tarafı sevgili teknoloji o kadar ilerledi ki artık hemen herkes kendi bilgisayarını kendi cebinde taşır oldu. Masaüstü, diz üstü derken şimdi de cep bilgisayarlarımızla her birimiz birer internet, bilgisayar müptelası olduk, aman ne güzel(!) Çünkü hangimize sorsanız o cep bilgisayarlarımız, yani o gözde teknolojilerden biri olan telefon, olmazsa olmaz bizler için. Aslına bakarsanız haksızda değiliz. Evimize alacağımız sebze, meyve vb. olmak üzere bütün ihtiyaçlarımızı teknoloji aracılığıyla karşılayabiliyoruz. Artık kışın yaz meyvelerini yazın ise kış meyvelerini istediğimiz zaman tüketebiliyoruz. Görünüşe bakılacak olursa teknoloji bizi öyle yerlere getirdi ki; ”Yok artık bunu da yapamazlar!” diyemez hale geldik. Yakında bir de ışınlanırsak hiç şaşırmam.
Bütün bunların fazlasıyla zararı olacak tabi ki. Düşünsenize her şeyi makinelerin yaptığını… Hadi hayal gücünüzü kullanın biraz: Oturduğunuz yerde elinizdeki kumandanın her istediğinizi, ihtiyaçlarınızı yerine getiren bir robotu yönettiğini. Bizi hiçbir şekilde yormayan, canımızın her istediğini yiyip içmemizi sağlayan bir teknoloji harikasına sahip olduğumuzu düşünün. Tabi ki gittikçe ilerleyen tembellik ve obezitenin önüne geçilemez olur sanırım. Hem insanın her istediği gerçekleşecekse neden daha fazla çalışsın ki. Öyle ya insanoğlu ne için didinip dursun ki? Daha fazla para ve güzel bir yaşam için. Bütün bunların arasında eşe dosta neden ihtiyaç duysun? Unutmayalım hayal güzümüzü kullanıyoruz.
Şimdi sıkıldığımız o aile, arkadaş sohbetlerimize; sevdiklerimizle konuşmaya ya da sevdiğimize giderken otobüste geçirdiğimiz o geçmek bilmeyen saatlere hasret kalacağız ve ister istemez özlem duyduğumuz o hayata dönmek isteyeceğiz elimizde olmadan… Nostalji her zaman iyi gelir insana. Örneklendirecek olursak dinlediğimiz şarkılar ne kadar modern olursa olsun, geçmişten kalan anonim bir şarkı dinlediğimizde bambaşka bir yere götürür bizi. Ya da modayı takip edenler iyi bilir, her yıl en az 20 yıl öncesinin çizgilerini görürüz. Şimdilik bütün bunlar hayal gibi görünse de günün birinde bunlara aldığımız nefes kadar ihtiyaç duyacağımıza inanıyorum. Boşuna konuya geçmişten girmedim teknoloji ilerledikçe biz aynı zamanda geçmişe tuttuğumuz pencereden bakıyoruz çünkü dünyaya.
Tüm bunların yanı sıra teknoloji olarak adlandırdığımız gelişim aracı tabi ki ilerleyen zamanlarda kendi olumsuzluklarını düzeltebilir, düzeltmeli de. Yani en azından ben öyle umut ediyorum. Teknolojiyi en yakın arkadaşımız olarak düşünürsek bize zarar vermesini istemeyiz değil mi? Mesela; benzin kullanıp havayı kirletmek yerine elektrikle çalışan arabaları kullanmalı ya da hazır sular yerine rahatlıkla şebeke sularından içebilmeliyiz.
Yine bir gülünç olan konu ise tüm bunların aslında gerçekleşebilecek olması. Teknoloji gelişecek, iyice gelişecek ve artık insan gücüne ihtiyaç kalmayacak, bizler her işimizi makinelere yaptıracağız hatta ev hanımları bile yorulmayacak. İşte öyle bir zamana geleceğiz.
Teknoloji bu derece geliştiği için, bizlere de yapacak iş kalmayacak, tembelleşeceğiz. Hatta belki şimdi yapmadığımızı gerçekleştirerek oturup sohbetimizi yaparız, başka bir deyişle gerçekten sosyalleşme ihtiyacı duyarız, duymalıyız da. Tabi bunu teknolojinin gereksinimlerinin gerçekleşmediği, eskiden olduğu gibi yüz yüze yapmak şartıyla…
   Sözde “face to face” diğer bir deyişle yüz yüze olarak değerlendirdiğimiz sosyal medyayla değil bu söylediğim tabi ki. Bu sosyal medya içerisinde olan facebok, twitter, myspace vb. aslında insanları birbirlerine yakınlaştıracağına tam tersi onları asosyelleştirip birbirlerini tanımamalarına, birbirlerinden uzaklaşmalarına yol açan bir çeşit internet virüsü değil midir aslında? Yoksa zaten hepimiz teknolojinin köleleriyiz ve ihtiyacımız bu değil, ihtiyacımız olan birbirimizle muhabbet etmek.O halde  biz arkamızı yaslanıp oturalım, teknolojinin bizi nereye götüreceğini hep beraber izleyelim olmaz mı ?