Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: suskun3421
Eser Sıra Numarası:190213eser16                                                   DEĞİŞEN BİR DÜNYA
      Hayatımızla ilgili seçimlerimiz sorumluluğu seçtiğimiz hayatı yaşamaktır. Bu geri döndürülemez, devrilemez bir sorumluluktur. Benim en önemli seçimim kendim olmayı seçerdim. Bu Hayatımda yaptığım seçimler baştan sona kadar bizim için bir öğrenme oyunudur. Bu oyunda herkes bir şeyler başarmak ister. Daha doğrusu dünyada izini bırakmak ister. Benim hayata yapacağım ilk seçimim hayatın içinde kendi yerimi aramamdır. Doğrusu hayatın içinde bir yer değil, hayatın içinde kendi yerimi istememdir. İnsanın en önemli değeri aramak istediği şeydir. Aramak istediğim her şeyi teknolojik aletlerde bulabilirim. Teknolojinin gelişmiş her alanda kendini his ettirdi ve hayatımın vazgeçilmezleri yerini pekiştirmiştir. Bende bundan yararlanıp daha iyi seçimler yapacağım. Yapacağım en önemli seçimim bilgisayardır. Son yıllarda bilgisayarın gelişimiyle hayatım çok değişti. Şu an da üzerinde yaşadığım bu dünyada bilgisayarın gelişimiyle benim için adeta bi köy haline gelmiş gibidir çünkü dünyada ne olursa hemen bundan haber alırım bu habere ya sesli ya da görüntülü bir şekilde ulaşırım.
Teknolojik gelişmenin en başında gelen bilgisayar var oluşuyla adeta bir devrim yaratmıştır. Bu benim için yapacağım seçimleri daha da kolaylaştırdı. Çünkü benim bütün gereksinimlerimi sağlayan teknolojik gelişmedir. Bu dünyada benden sadece bir tane vardır yaşamın benden eklediği olabildiğimin en iyi olmamdır. Ben hedefime her ulaştığımda iç huzurumu sağlamış olurum. Hayatımda yaptığım her seçim benim için bir başlangıçtır. Mesela ben bazen seçim yapmaktan korkarım başkalarının benim yerime yapmasını isterim ve bunu böyle bırakırdım aslında bunu yapmamın nedeni kaybetmekten korkmamdır.Ama yaptığım bu seçimlerin neye göre ve ne sorunlar doğuracak gelecekte payıma ne düşeceğini bilemem Aslında hiç birimizde bilemeyiz  hayatımızdaki başarıları elde etmek için yeteri kadar gayret etmemiz gerekir.Aslında ben de bu başarıyı elde etmek için ve kazanmak için çalışırım her çalıştığımda hevesim daha çok artardı.Sanki bu başarıyı çoktan sağlamış gibi oluyordum Ama doğrusunu söylemek gerekirse bu başaranın arkasında koşacak yeterli inanç ve enerjiyi göstermezdim.Sizler de benim gibi önünüze koyduğunuz hedefe bir an önce ulaşıp bunu kazanmak isterseniz ama yeteri gayret gösteremezsiniz ve belli bir zaman sonra insan yorulmaya başlar ve hedefine ulaşmakta zorlanır.Geleceğimiz için yaptığımız çalışmalar ve attığımız her adımda geçmişimizin izine rastlarız.Yani geçmişteki hatalarımızdan ders alıp geleceğe daha sıkı ve güzel bir şekilde bağlanmalıyız.
      Bana göre bir insan tek başına yaptığı seçimlerle mutlu olması utanılacak bir şeydir çünkü mutluluğunu ve seçimlerini başkalarıyla da paylaşmalıdır diye düşünüyorum. Hani derler ya ‘gölgesiz güneş yoktur bu daha çok benim yaşam seçimlerimle ilgilidir bu seçimlerimden vaz geçemem ve kendime bir mana vermeye çalışırım Mesela bu dünyaya ne ye geldiğimi ve nereye gideceğimi bilmeye çalışırım. Bunları bilmediğim zaman hayatta yaşamanın hiçbir anlamı kalmaz. Acı ve güzellikten yoksun bir insan bence özgürlük acelesi olmayan bir lükstür.        

önceki eser / sonraki eser