Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: şule2002
Eser Sıra Numarası:220213eser23
                                             ORTASI KARAR TEKNOLOJİ
      Teknoloji hep hayat kolaylaştıran icatlar olarak çıktı karşımıza.Dünyadan haberdar olabilmek, bizden kilometrelerce uzaklardaki sevdiklerimizin sesini duyabilmek, mum ışığı ya da gaz lambasına mahkum olmadan bir hayat sürebilmek…Çağlar öncesinde ısınacak ateşten haberdar olmayan insanlar düşünü bile kuramamışken bize bu kadar yakın olması…Hayatımızı bu denli kolaylaştırması…Peki bu kadar kolaylıkta mutlu muyuz? Ellerini ovuşturarak ısınan birinin ellerindeki sıcaklığı hissettiği zamanki mutluluğu yaşıyor muyuz klimayı açtığımızda? Annemizin sıcak sevgisi yerine alarmla uyandırılmak mutlu ediyor mu bizi? Birçoğunuzun “Hayır!” dediğini duyar gibiyim.
Hani şu hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin manevi doyum sağlayamaması ne kadar da kötü. Oysaki bütün hayatınızı adamıştınız ona. Teknolojiye karşı olan aşkınız tek taraflı mıymış? Bu yüzden mi vazgeçemediniz ondan? Tam anlamıyla elde edememek daha mı çok bağladı sizi? Onu da kendinize bağlayabilmek için miydi bu kadar bağlanmanız? Ondan başkasını gözünün görmeyişi…Eve girdiğinizde ailenizden önce telefonunuza sarılışınız,yemek masasında dahi telefonunuzun ışığının sönmeyişi...Hepiniz sadakatli birer aşıksınız.Geçici,çıkarcı bir aşk bu.Aşkınız hiç bitmeyecek işinize yaradığı sürece.Teknoloji işinize yaramadığı zaman ikinci planda kalacak.Her işinizi teknolojiyle yapamadığınız zaman diğer insanlara ihtiyaç duyacaksınız.Ya teknoloji bütün ihtiyaçlarımızı karşılasaydı?Yemeklerimizi yapan,sorumluluklarımızı bizim yerimize yerine getirecek bir teknoloji…Şu an sadece bir hayal.Çağlar öncesinde ateşte bir hayaldi neticede.Bir gün gerçek olursa birbirimize değil de teknolojiye ihtiyacımız olacağı kesin.Belki de üzüldüğünüz zamanlarda sizi dinleyecek bir robot arkadaşınız olur. İyi bir sırdaş olacağı muhakkak. Fakat bu ne kadar huzur verebilecek? Amacınız dinlenmek mi, değer hissetmek mi?
Ekranda istediği kadar değer veren sözler yazarsa yazsın gerçek bir dostluğun yerini tutabilecek mi? Bununla mutlu olmayıp arkadaşlarınızı arayacaksınız.Tabi kaldıysa. Peki, teknoloji ile atladığımız bilgi çağlarında nasıl bir değişim olurdu? Belki de gelinebilecek son noktaya gelmiş olurduk.Akıllara her türlü bilgiye sahip olabileceğimiz gelebilir. Fakat biz değil her şeyi bilen makinelerimiz olurdu.Kullanılmadıktan sonra makineler bilgi ile dolu olsa ne faydası olurdu? Sonuçta bugün bile interneti açtığımızda her türlü bilgiyi bulmak mümkün.Sayısız bilgi için de hangisini kullanıyoruz? Sayısız bilgiden sadece bize lazım olanlarını kullanıyoruz.Bu kadar bilgiyi okumaya bile üşeniyorsak robotlara gerçekten ihtiyacımız var. Her şeyi bilen robotlarımız yeni bir şey yüklendiğinde mutlu olabilecek mi? Yoksa kullanmayan bilginin hamallığı zor mu gelecek? Yeni bir şey öğrendiğinde ansiklopedilerin sayfalarını didik didik arayıp aradığını bulan biri kadar mutlu olabilecek mi? Her şeyi bilen fakat mutlu olamayan soğuk, yapay robotlarla geçecek ömür. Neyi seçerdik hayatımız hakkında?  Seçimlerimiz teknolojik fakat mutsuz bir hayat yaşamak mı olurdu?  Çevremizde teknoloji mi yoksa dostlarımız mı olsun isterdik? Başarının hazını yaşamayı mı seçerdik yoksa bu hazzı teknolojiye yaşatırdık? Atalarımızın ‘‘Azı yarar, ortası karar, çoğu zarar.’’sözünü dinleyip teknolojiyle aramıza sınır koymayı başarabilir miydik acaba? Yoksa kaderimizde olanı değil de teknolojimiz de olanı mı seçerdik?
       Zaman teknoloji ve harekete geçme zamanı, oturma vakti değil. Oturarak başarıya ulaşan tavuklar başarılarını seninle paylaşmazlar. Teknolojinin yardımını al ve koşmaya başla. Yanında yardımcın varken tavuklardan bir-sıfır öndesin. Avantajlarını kullanmayı bil. “Tırnaklarımla kazdım bu başarıyı.” sözünü ispatla. Tırnakların tuşlara basmaktan daha ötesini yapabilir. Tırnaklarını kullan daha tembel, daha mutsuz bir hayat sürmemek için.