Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: sözcü1513
Eser Sıra Numarası:190213eser37                                      İNSANLIK İÇİN TEKNOLOJİ
       Küçükken her şeyin bir oyun sahnesi olduğu ve sadece o sahneye göre yaşadığımızı sanırdım şimdi büyüdüm fakat yine öyle bir dünya düşünüyordum hayatın hiç bir zorluğu olmadan temizlik yaparken yorulmadan rahat yaşamak için çalışmak kalmadığımız düşünüyordum. Doğduğumuz gibi çok iyi bir hayat bizi bekliyor olsaydı her şey çalışmadan elde edilseydi güzel olur muydu? Belki güzel gelebilir kulağa ama çabalamadan yorulmadan elde edilen şeyler mutluluk vermezdi ki…
Hiç kimse başarmanın verdiği mutluluğu yaşamayacaktı. Hiç kimse başarmanın verdiği mutluluğu yaşamayacaktı. Hiç kimse azim etme duygusunun ne olduğunu tadamayacaktı. Belki de paylaşmanın bile ne olduğunu kimse bilmeyecekti. Ve tembellik tüm dünyaya hâkim olacaktı. İnsanlar çalışmadığı için sağlık sorunlarıyla karşılaşacaktı. Belki birçoğunun obezite problemi artacaktı. Hiç kimse mutlu olmak ve başarmak iki elini ağır bir taşın altına koymayacaktı. Benim çabaladığım elde ettiğim bir dünya olsaydı iyi bir çalışma ortamım olsun isterdim. Ailemin iyi şartlarda yaşamasını sağlardım. Dünyadaki açlık, yoksulluk, probleminin kalkmasını isterdim. Beklide yaşam zorlukları olmadan olan dünyada daha yenilikçi olurdum. Her şey belki kolay elde edilebilirdi. Ama mutlaka daha büyük sorunlarla karşılaşacaktık. Düşündüğüm hayat gibi olacaktı her şey beklide bu defa paranın değil de saadetin peşinden koşmayı tercih edemeyecektim.
       Gerçekten ihtiyacım olan her şey için değil de, insanlık için çabalamak isterdim. Beklide bu yaptıklarımla arkamda daha kıymetli daha manevi şeyler bırakılabilirdi. Beklide hiç bilgi sahibi olmadığımız halde aldanmaya daha müsait olacaktık. Şu an bu zorlukları görüp rahatlığı yaşamak istiyorsak o zamanda rahatlığı yaşayıp fakat zorluğu anlatmak isterdim. Bunu yaparken arkamda derin izler bırakmak isterdim.