Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:şeytantüyü 3579
Eser Sıra Numarası:150213eser05                                                            HAYAL DÜNYA
       Bir düşündüm de; her şey elimizin altında olsa, üşengeçlik kanıksansa, “Hocam ödevimi yapmadım, çünkü…” ile başlayan cümleler olmasa…Gülümsediğinizi hissedebiliyorum. Belki de daha biz tanışmadan aklımızdaki keşkeler tanıştı bile.
Evet, gülümsemeye devam…Göz kapaklarınız huzurla gerilirken dudaklarınız ufak hareketlerle ağzınızdaki incilere gözükmeleri için müsaade ediyor. “Armut piş, ağzıma düş.” deyimindeki armut ağzınızda. Ya düşünsenize, ekmek almaya gitmiyorsunuz. Alnınızdan o küçük damlacıklar dökülmeden, kiminin uğruna canını verdiği kağıt parçalarına sahip oluyorsunuz. Belki de kağıt parçalarına bile gerek kalmıyor, öyle gelişmiş bir teknolojiden bahsediyoruz. Yavaş yavaş gözleriniz buğulanıyor, düşüncelerinizi okur gibiyim simalarınızdan. Kiminiz hala farkında değil, kiminiz durumu anlamış çoktan. Acaba hiç çalışmadan, o stresi yaşamadan, belki de biraz olsun şikayet etmeden; bize uğrayan mal mülk ne kadar haz verir, ne kadar mutlu eder, o tarif edemediğim-emeğinin karşılığını alınca oluşan, küçükken yediğimiz anne kurabiyeleri tadındaki hissi verebilir mi? Her şey güzel geliyor ilk düşünüşte. Bizim için ayrıntı olan şeylerin aslında ana fikrin ta kendisi olduğunu fark edişimiz güzelim düşünce tabularını yıkıyor. Hayali güzelken, gerçek olsa diye aklımızdan ne zaman geçirsek, içerlerde bir yerde gizli kalmış o his açığa çıkıyor. İnsan uğruna çaba sarf etmeden elde ettiği hiçbir şeyin değerini bilemez şüphesiz.
      Bu bahsi geçen, tembellere birebir dünyayı katmanlara ayırsaydık eğer, teknolojinin en az etki ettiği katmanda yaşamak isterdim. Tabi zararın neresinden dönsek kârdır. Stok yapılmış emeklerle, emeğin var olmadığı dünyada eski dünyama özlem duyarcasına yaşamaya çalışırdım, elimden geldiği kadarıyla…