Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: sessiz2916
Eser Sıra Numarası:130213eser01                                                     ROBOTLAŞAN DÜNYA
         Teknoloji, yararları tartışılmaz bir buluş. Sağladığı kolaylıklar dünya mucizesi. Peki ya teknolojinin zararları? Teknolojinin hayatımıza kazandırdıkları kadar bizden alıp götürdükleri de var.
Teknoloji, her geçen gün gelişiyor. Teknoloji geliştikçe dünya değişiyor. Değişen dünya, hayatı da alıyor yanına. Değişmeyen tek şey değişimdir misali hayatlarımız da başlıyor değişmeye. İnsanoğlu da değişen hayatına alışma sürecine giriyor. Alışkanlıklar, teknolojinin sağladığı kolaylıklar karşısında tutunamıyor. Gelişen teknoloji, sağladığı kolaylıklarla tuzağına düşürüyor bizi. Kölesi oluyoruz adeta teknolojinin. Erich Fromm’un da dediği gibi ‘’Geçmişin tehlikesi esir olmaktı, geleceğinki ise robot.’’ Günümüzde şaşkınlıkla seyrettiğimiz robotlara dönüşeceğiz gelecekte. Belki de hislerimizi yitireceğiz zamanla. Metal yığınına dönüşmemiz imkansız ama hissiz bir kalbin metal yığınından ne farkı kalır ki? Robot egemenliğinde bir dünya…
Etrafta robotlaşmış insanlar. Hepsi farkında olmadan pençesine düşmüş teknolojinin. Yavaş yavaş yitirilen duygular ve benliklerinden uzaklaşmalar. Cansız ekranlar, içten bir tebessüme tercih ediliyor artık. Karşılıklı yapacağımız samimi sohbetlerin arasına bir ekran koymanın ne anlamı var? Uzak mesafeleri yakınlaştıran teknoloji içimizdeki hisleri uzaklaştırıyor bizden. Sağladığı kolaylıklarla tembelliğe itiyor insanoğlunu. İlk başlarda mucize olarak nitelendirilen buluşlar zamanla beynimizin de bedenimizin de çalışmasını baltalıyor. İnsanoğlunun yapması gereken işleri, karşılaması gereken ihtiyaçları teknoloji üstleniyor.
Kitap okumak bile sanal oldu artık. Gelişen teknoloji sayesinde kitap sayfalarını unuttuk. En yakın dostumuz olması gereken kitaplar yerine son model cihazlar var elimizde. Kitap sayfalarını çevirirken hissettiğimizi hissedemiyoruz bu son model cihazlarda ama kolaylık işte deyip geçiyoruz. Teknolojinin kölesi olmak için geleceği beklemeye gerek yok belki de. Farkında olmadan köleleşti insanoğlu. Yıllardır verdiği özgürlük savaşında mağlup oldu. Kalelerimiz içten fethedildi. Biz farkına varmadan tutsak olduk teknolojiye. Kendimiz teslim olduk, mağlubiyeti seçtik. Savaş meydanında özgürlük için savaşan atalarımız bugünkü halimizi görse ne düşünürdü acaba? Rahatlık ve gelişen dünya her zaman ilgi çekiciydi. Gelişen dünyanın robotlaşması ise önüne geçilemeyen bir kasırga oldu. Karşısına çıkan tüm insanları hatta dünyayı içine alan bir kasırga.Her geçen gün biraz daha büyüdü kasırga, biraz daha gelişti teknoloji.
Ve geldiğimiz son nokta: Hislerini yitirmeye başlayan insanlar, soğuk yüzler, samimiyetsiz arkadaşlıklar ve belki de amaçsızca savrulan yaşamlar.İnsanoğlu çalıştığı sürece dinç kalabilir. Amaçları ve hayalleri olduğu sürece yaşayabilir. Her şeyi teknoloji gerçekleştirirse bizim yapabileceğimiz ne kalır ki tembellikten başka. Rahat bir yaşam herkesin hayalidir. Ancak çabalamadan elde edilenlerin değeri sabun köpüğüne benzer. Bir-iki gün hayran oluruz bu teknolojik yaşama sonra da lanet ederiz. Teknolojinin sağladığı kolaylıklar, yardımcımız olduğu sürece iyidir. Zamanla biz teknolojiye muhtaç olursak işte o zaman her şey değişir. İnsanoğlu robotlaşır. Her ihtiyacımızı teknoloji karşıladığında bizim yapacak bir şeyimiz kalmaz ve biz düşünmeyi bırakırız. Düşünmeyi bırakmak beyni köreltmek, aklı yok etmektir. İnsanı diğer canlılardan ayıran aklı olduğuna göre hiçbir ayrıcalığımız kalmaz. Aklımızı da kullanmayınca büsbütün teknolojiye teslim oluruz. Hayatımızın geri kalanını teknolojinin yönlendirmesiyle yaşayan robotlara döneriz. 
        İnsanoğlu robota dönüşmeden farkına varmalı, kendine hakim olmalı. Teknolojinin hayatındaki yerini sorgulamalı. Her şeyin azının karar, çoğunun zarar olduğunu unutmamalı. Teknolojinin sağladığı imkanlardan yararlanmalı ama özgürlüğü elinden kaçırmamalı. Kölesi olmamalı teknolojinin. Robotlaşan dünyada hislerini, düşüncelerini ve özgürlüğünü yitirmemek için çabalamalı.