Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: serinmavi2468
Eser Sıra Numarası:150213eser04
                                                       TEKNOLOJİK HAYATLAR
      Yıl 2013… Teknolojinin gelebileceği en iyi noktadayız, ışınlanma henüz bulunmadı ama inanıyorum ki her an gelişen teknoloji bunu da başaracak. Gelişen teknolojiye ayak uydurmam pek zor olmadı. Zaten biz toplum olarak tembelliği sevdiğimiz için parmağımı oynatarak sahip olduğum şeyler beni de rahatsız etmedi. Çalışmama gerek yok. Neden olsun ki? Dedelerim, ninelerim zamanında benim için çalışmış. Teknolojiyi en yüksek seviyelere taşımış, toplumumuzu teknolojik alanda yaptığı çalışmalarla kalkındırmış ve bize mükemmel(!) bir gelecek sunmuşlar. Bana da düşen atalarımın bana sunduğu nimetlerden faydalanmak. “Gelişen teknolojinin zararları oldu mu?” diye sorarsanız...Geceleri parlayan yıldızları artık göremiyoruz, hepsi bu.
Şimdi size yaşam tercihlerimi ve bunun bana nasıl zarar verdiğini anlatacağım. Ben 19 yaşında teknolojinin nimetlerini sonuna kadar kullanan bir genç kızım. Adım Elif. İstanbul’da ailemle birlikte mutlu mesut yaşıyorum. Mutluyum çünkü bir dediğim iki edilmiyor ve istediklerimi elde etmek için çalışmaya ihtiyacım yok. Günlerim tweet atmakla, Facebook’ta durum güncellemekle, kızlarla Cadde’de latte içerken konum atmakla geçiyor. Evet, her günüm istisnasız böyle geçiyor ve ben hiç sıkılmıyorum. Yeniliğe ihtiyaç duymuyorum. Zevklerimin, yapmaktan hoşlandığım şeylerin farkında bile değilim. Benim en büyük hobim,  sevdiğim Twitter kullanıcısının tweetlerini retweet yapmak. Günlerim böyle, kendi deyimimle “über hızlı” geçiyordu. Bir gün sosyal medyada gördüğüm bir etkinliğe katılmak üzere Londra’ya gitme kararı aldım. Biletimi, kalacağım oteli internet üzerinden jet hızıyla ayarlarken teknolojinin ne kadar güzel bir şey olduğunu geçiriyordum aklımdan. Bilmiyorum ki teknolojinin bu seviyeye gelmesi beni yok ediyor, hiçbir yeteneği olmayan bir insan haline dönüştürüyor…
Londra’ya gittiğimde bambaşka bir dünyayla karşılaştım. Evet, onlarda teknolojik anlamda kalkınmış bir ülke fakat insanların ilgi ve becerilerine göre meslek gruplarına ayrılmış olduklarını ve yaşamak için çalışmaları gerektiğini öğreniyorum. Katıldığım etkinlikten sonra kendimi Londra sokaklarına attım. London Eye’i, Themes Nehrini gezdim. En son olarak Victoria Bazaar’a girdim hayatımın saatler sonra değişeceğini bilmeden… Pazardaki satıcıları inceledim. Para kazanmak için birbirleriyle yarış edercesine bir şeyler satıyorlar, yük taşıyorlardı. Pazardan çıkıp kendimi yeniden Londra sokaklarına bıraktım. Sokaklarda satıcılar, karakalem çizen ressamlar gördüm. Bir an ilk kez sosyal medyadan bu kadar uzak kaldığımı hissettim ama ilginç bir biçimde bundan hiç rahatsız olmamıştım. Küçük bir iç gözlem yaptım ve kendime sordum: “Benim ne gibi becerilerim var, neyi severim neyi sevmem?”  Çevreme bakıyorum, etrafımda ressamlar, sokak çalgıcıları, satıcılar var. Hepsinin bir amacı var, hepsi bir şeylere sahip olmak için çabalıyor. Hepsi bir sonraki hayallerini gerçekleştirmek için daha çok çalışıyorlar. Peki, benim istediğim ne? Hiçbir zaman hayallerimin ne olduğunu sorgulamamış, hatta sadece bir araç olarak gördüğüm paranın nasıl kazanıldığını düşünmemiştim. En büyük yeteneğim teknolojiyi layığıyla kullanıyor olmamdı. Kendimi hiçbir şeye yaramayan, boş bir varlık gibi hissettim ve bu çok kötüydü. İstanbul’a döndüğümde ilgi ve becerilerimin farkında olan bir genç kızdım. Modacı olmaya karar verdim ve bu yolda ilerlemek için çalışmalarıma başladım.
      Peki siz? Teknolojinin sunduğu faydaları görmezden gelmek elbette mümkün değil. Faydaları yadsınamayacak kadar çok olduğu gibi aynı zamanda toplumumuzu kör, ilgi ve becerilerini bilmeyen, gününü aptal bir makineye bağlı olarak geçiren, Türk aile değerlerinden uzak bireyler olarak yetiştiriyor. Gelişen teknolojiyle ortaya çıkan aletlerin bile ortaya konulmasında bir amaç varken insanlar neden amaçsızca yaşamaya devam ediyor? Ben eğer bugün teknolojinin nimetlerinden yararlanıyor olsaydım yine de çalışmayı, hayallerimin ve hedeflerimin peşinden koşmayı tercih ederdim.