Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:rüzgar1968
Eser Sıra Numarası:240213eser20
                                                        TERCİHİM GELENEK
      Yaşadığımız dünya içerisinde hayat , neredeyse teknolojiden ibaret oldu. Teknoloji bir çok işimize yarıyor , fakat bazı yönlerden insanlığın bozulmasına neden oluyor . Çalışmak zorunda olmadığımız bir dünyada yaşıyor olsaydık yaşam seçimlerimiz çok farklı tarzlarda olurdu . Teknoloji çok yararlı ama bazı yönleriyle insana zararda verebiliyor . Dengeleyici özellikleriyle kullanırsak zararı engelliyebiliriz . Ufkumuzu genişletmekte , bakış açımızı değiştirmektedir . Eğitim yönünden önemlidir  , sağlık , savunma , turizm daha birçok alanda medeniyetin gelişmesine katkısı vardır . Bazı değişik yönleri olmuştur teknolojinin öğrencileri eğitici programdan yararlanmıştır . TV çok çeşitli bir eğlence aracıdır . İnsanların birden çok ihtiyaçlarını bir arada rahatça gerçekleştirilebilir . Bazı zararlı tarafı ise son yıllarda TV'de izlenen programlar nedeni ile işlenen suçlar olmuştur .
Örneğin ; Bilgisayar hayatımıza girmeden önce para yatırma işlemleri için saatlerce sıra beklerken bilgisayarın teknoloji tarafından hayatımıza girmesi ile birlikte işlerimizi kısa sürede halletmekteyiz . Biliyoruz ki dünya içerisinde teknoloji gittikçe daha da ilerleyecek ve gelişecektir . İnsanların yaşadığı sürece teknoloji'de ilerleyecektir . Bizim güzel dünyamızda bize hayal gibi gelen çoğu araçları makinalar icat edecek ki teknolojiyle insan hayatı çok kolay bir şekilde geçirecektir.Her şeyi insan yerine makina yaparsa insan için hayat kolay olacaktır . Bu insanın bir nevi zararlı olarak  hantallaşmasına da neden olur .
Uçak son ulaşım teknolojisi olarak ; hızlı , keyifli , güvenli . İnsan uçağın üzerine bir yenilik çıkardığında tadı , keyfi , doğallığı kaybolacaktır . Mesela ışınlanma çıktığında bunun bir keyfi kalmayacak , çünkü teknoloji zevksiz olacak ve bu yaşam içerisinde her şeyi makinanın yapması doğru değildir . Bazı şeyleri de insanın bizzat yapması gerekir . Ben böyle bir dünyada yaşıyor olsaydım her şeyi makinaların üzerine yıkarak kendimi asalak durumuna düşürmezdim .
Çünkü insan belli şeyden sonra zevksiz , tatsız hayal dünyası kısıtlanmış tarafsız özgür ve başı boş bir yaşam içerisinde olacaktır . Bence her şeyi makinaları yaptıracağı yerde kendinin zevki keyfi , duyguları ve düşüncelerini serbest bir şekilde kullanmalıdır .Makinasız temiz ve doğal bir yaşam içerisinde hedefe ulaşmalıdır.Mesela insan , kolaya meyleden bir varlık olduğu için mutlaka teknolojiyi tercih ederdi . İşleri için , sorumlulukları için hatta hatta artık elini kaldırıp yemeğini ağızına götürmeye üşenen bir hale gelecektir . Her şey makinalaşınca insana ne kalır ? Ye,iç ,uyu... Hayat bunlardan ibaret değildir ,olmamalıdır da .Geçmişe doğru bir yolculuk yaparsak annelerimiz , bir önceki nesil ninelerimiz bizlere göre daha sağlıklı . Çünkü evlerini kendileri süpürmüşler , çamaşırlarını kendi elleriyle çitilemişler . Hatta koca bir fabrikanın öğüttüğü unu , bulguru , kendi elleriyle taş değirmenleri çevirerek öğütmüşleridir . Babalarımız , dedelerimiz şimdi spor diye yapılan at binme , yüzme ile doğrudan ilgilenmişlerdir .
Evet o dönemler zordu zor olmasına ama insanların bir amacı vardı , onun uğruna zorlukları göğüslediler . Her şeyin hazır olduğu dünümüz dünyasında amaçlar azaldı.Her şey ayağımıza geldi ve dünya nüfusu neredeyse yarısından fazlası obazite,kalp damar , tansiyon gibi hareketsizlik sebepli hastalıklara yakalanıyorlar .
    Eğer teknoloji hayatımızın her anını esir alırsa mümkün olduğunca uzak durmaya çalışırım.Mecbur olmadıkça geleneksel yöntemlerle işlerimi ihmal etmezdim.Teknolojiye esir olmaktanda onu esir etmeyi tercih edelim.