Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: ırmak2121
Eser Sıra Numarası:190213eser21


    TEKNOLOJİNİN YAŞAMIMIZDAKİ YERİ
      Şöyle bir geçmişe dönelim:Önceden teknoloji gelişme oranı çok düşüktü. İnsanlar birçok işlerini kendi çabalarıyla hallederdi.O zamanlar dostluk bağları güçlüydü.Belki de zorlanıyorlar ama yine de hayata karşı hayat koşullarını yeterli duruma getirmek için çok çaba içerisindeydi.
Şimdiye bir bakalım:Teknoloji büyük bir oranda gelişmiş ve gelişmeye devam ediyor. İnsanların yıldan yıla gelişen teknolojiyle çalışma istekleri azalıyor.Eğer teknoloji her işimizi halletseydi insanların çevresine karşı güven azalır birbirine olan ihtiyaçları azalacak ve hatta yok olacaktır. Bu da bizim hayattaki mücadelede yalnız bırakacak belli bir uğraş azimlilik ilerleme yolunda bizi etkileyecektir.Teknoloji zaten ilerleme değil mi? Belli bir zaman ilerler. Ama sonra seni geriye çeker. Hayata karşı gücün kısıtlanır mücadele kaybolur yerine kaçma meydana gelir heyecanlar kaybolur.
Çalışmak bir ömür parçasıdır, azimlilik bir güçtür Sen bunları yitirdiğin zaman hayatta karşı bir heyecanın da olmaz. Teknolojinin her işini hallettiği zaman senin uğraşların çabaların kaybolur.Eskiye dönmüş olursa o zaman insanların birbirlerine samimiyetleri o kadar fazla ki birbirinden yardım alır ve çok azimle çalışırlardı. Çalışmak onlar için bir yaşamın parçasıydı.Ama teknolojinin gelişmesiyle ve gelişmeye devam etmesiyle geçmiş ve gelecek arasında çok uzak bir köprü oluşturmuştur.Birbirine karşı olan güvenleri daima yalnız olmadığını belirtirdi.Şimdi ise teknolojinin gelişmesiyle ve ona bağlığında yalnızlığa doğru gidiyorsun. Herkesin ihtiyacını teknolojiye gidermesiyle yalnızlıklarından kurtulduklarını düşünüyorlar ama yalnızlığa daha çok yaklaşıyorlar.Samimiyet olmadığı için güven de kaybolur.Güven kaybolursa insanların birbirine karşı olan sevgilerini de yitirirler. Hayatındaki boşluklar günden güne çoğalıyor ve senin ile dostların arasında bir engel bırakıyor.Artık ailen arasında bile bir kopukluk oluşur.Günden güne yalnızlığın artar. Teknolojinin hep zararları olmaz. Teknoloji insanların ihtiyaçlarını gidermesi için yararlı tarafları vardır ama buda insanların belli bir sınıra karşı kendini korumasıdır.Eğer böyle olmazsa yararları olan tarafı da kaybolur. Bunlar sonucunda tümü zarara dönüşür. 
       Teknoloji araçları sadece ihtiyaçlarımızı gidermekle değil de onları kendi zekâmız uğraşlarımıza birleştirmeliyiz ki bizim de mücadelemiz kaybolmasın.Hep yeni uğraşlar peşinde koşmamıza yardımcı olsun.