Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: reis1446
Eser Sıra Numarası: 181212eser05
                                               TEKNOLOJİNİN DE BU KADARI
          İnsanoğlu genel olarak baktığımızda özellikle de ülkemizde her işte kolaya kaçma eğilimi gösteriyor. Ben gözlemlerime dayanarak söylüyorum ki insanlar her işi armut piş ağzıma düş hesabı götürüyor. Bu toplumun tembelliğinin göstergesidir. Bu tembelliğin en önemli nedeni ise teknolojinin hızla ilerlemesinden kaynaklanıyor. Tabi ki teknolojinin ilerlemesi, gelişme göstermesi oldukça önemli ama biz insanlar ne yazık ki bunu kötüye kullanıyoruz. Teknolojinin ürettiği araçları işlerimizi kolaylaştırmak için kullanmak yerine tüm işlerimizi ona yaptırmaya çalışıyoruz. Bir örnekle açıklamam gerekirse eskiden öğrencilerin ödev verildiğinde ilk başvuru kaynağı ansiklopedi ve yazılı kaynaklardı. Şimdi ise internet. Bunun gibi daha birçok örnek verebiliriz. Düşünüyorum da teknoloji bu aşamadayken toplumumuz bu kadar tembelse ilerlediğinde kim bilir ne olacak.
Teknoloji tüm gereksinimlerimizi karşılasaydı acaba toplumun durumu nasıl olurdu? Kulağa hoş geliyor. Teknoloji-gereksinim- karşılamak. Ama olaya farklı açılardan da bakmak gerekir. İlk önce neden yaşadığımızı biliyor muyuz, onu düşünelim. Biz evrene sadece yan gelip yatmak için değil öğrenmek, öğretmek, araştırmak için de geldik. Tabi ki yeri geldi mi eğlenir, oturur veya yatarız. Tabi ki sosyal hayatımız var. Fakat bunlar sınırı aşmadığın sürece bir engel değildir. Toplumumuzda hep bir bahane var. Bir toplumu cahilliğe, tembelliğe yönelten bir başka unsur: bahane. 
        Kısaca demek istediğim teknolojiyi kullananları iki kategoride inceleriz. Biri sınırlı ve faydalı işlerde kullanan, bir diğeri ise sınır tanımadan cahillikle pekişmiş beyinlerin kullandığı teknolojidir. Teknolojinin tüm gereksinimleri karşıladığı bir toplum bence ilerleyemez. Olduğu yerde sayar.