Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: prenses4433
Eser Sıra Numarası:181212eser03




                                           DOĞA GİBİ KOKMAYAN TEKNOLOJİ
            Bilindiği gibi teknoloji demek doğal hayattan kopmak demektir. Tabi teknolojinin yararları da var. Teknolojinin sayesinde uzaktaki sevdikleriniz, özlediğiniz akrabalarınızı hemen bir internet kafeye giderek bile görebilirsiniz. Sadece sevdiklerinizi görmek değil tabi ki askeriyede, sağlıkta, eğitimde, ulaşımda bunları da geçtim elimizdeki uçlu kalemlerde bile teknolojinin büyük yeri ve önemi var. 
Bazen teknoloji insanlara çok büyük zararlar verir. Örneğin Hiroshima’ya atılan atom bombası, Chernobil nükleer santralinin infilak etmesi vb. olaylar teknolojinin ağır zararlarındandır. Teknolojinin gelişme sebebinin en başında ihtiyaç gelir. Yurt savunması, hasta insanların kapalı ameliyat edilmesi, defter kitap yerine tablet kullanılması, hızlı tren yapılması gibi teknolojinin tam gelişmiş olduğu bir yerde doğayı kirletmeden, zarar vermeden yapıldıysa eğer o teknoloji en sağlıklı olanıdır. İnsanlar çoğu zaman teknolojiyi doğadan üstün görür; fakat hangi makine karbondioksiti alıp seri bir şekilde ve sağlıklı olarak oksijen yaratır. 
Keşke insanlar şu teknolojiyi en sağlıklı bir şekilde kullanabilseler. Örneğin güneş enerjisiyle elektrik üretme veya su ısıtma, doğal gaz kullanma, barajın olduğu yerde nükleer santral kullanılmaması. Tabi ki doğaya zarar veren etmenler kaldırılsın memleketimizde, olmasın demiyorum; çünkü bazen doğaya zarar vermek zorunda kalır insan fakat ihtiyaç yoksa niye durduk yere zarar versin ki doğaya? Doğanın verdiği ürünleri hiçbir teknoloji veremez çünkü.
            İşte bunun için doğa daha önemlidir. Tüm teknolojileri gelişmiş olan bir yaşam da doğaya yer verilmediyse o yaşam değildir. Çünkü doğa en önemli olanıdır. Her zaman doğa teknolojiden önce gelir ve her zaman korunmalıdır.