Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: pilot1907
Eser Sıra Numarası: 020213eser05                                                                                                              
                                        KENDİMİ VE DÜNYA’YI KEŞFETMEK
       Teknolojinin tüm gereksinimlerimi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığım bir dünyada yaşamak güzel olurdu.
 Aslında buna sadece ihtimal verebilirim. Küçücük bir ihtimal… Düşünün: Çalışmak zorunda değiliz, teknoloji gelişmiş ve bizim parmağımızı oynatmamıza gerek bile kalmamış. İlk işim eşyalarımı toplayıp dünya turuna çıkmak olurdu. Kendi ülkemden başlayıp, Dünya’nın her yerini karış karış gezmek, gittiğim yerlerin dillerini, kültürlerini, adetlerini öğrenmek isterdim. İyi koşullarda yaşama çabam yerine, yeteneklerimi keşfetme çabam olurdu. Kim bilir belki de bilmediğim birçok yeteneğim var. Kendimi keşfetmek isterdim kısacası. Sokrates’in bir sözü var belki de biliyorsunuzdur: “Kendi kendini tanı.”. Biz kendimizi ne kadar iyi tanıyoruz? Herkes kendini tanıdığını düşünür. Hâlbuki birçoğumuz kendimizi tanımıyoruz. Bunun bence tek bir nedeni var: Bizim kendimizi yetiştirmekten ziyade, iyi maaşlı bir işe girme çabamız var. Çünkü hayat standartları bize bunu yapmamızı öngörüyor. Ama çalışmak zorunda olmasaydık, teknoloji tüm gereksinimlerimizi karşılamış olsaydı böyle bir şey olmazdı. Belki de bana “tembel” diyorsunuzdur. “Sen hayatı rahat yaşamak isteyenlerdensin.” diyorsunuzdur belki de. Belki de “Sana kesinlikle katılıyorum, haklısın.” diyorsunuzdur. Ben hem haklıyım hem de haksızım. Haklıyım çünkü teknoloji benim yapmam gerekenleri yapıyor ve çalışmak zorunda olmuyorum. Böylece rahat olabiliyorum. Biraz düşünürseniz bana hak verenlerden olursunuz. Ben rahatlığı sevmiyorum. Ben sadece rahatlığı yaşamak istiyorum. Rahatlığı yaşayarak hayatın tadına varmak istiyorum. 
Haksızlığımın nedeni ise kendimi tanımamak gibi bir yanlışımın olması. Ben on beş yaşında, hayatın zorluklarını yeterince bilen, kendini tanımayan ama tanımak için çabalayan bir kızım. Kendimi tanıyabilmek için teknolojinin tüm ihtiyaçlarımı karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığım bir dünyada yaşamam gerekir. Şimdi böyle söylüyorum. Ama öyle bir dünyada yaşıyor olsaydım da eminim ki keşke çalışmak zorunda olsam diyeceğim. Ben öyle de kendimi tanıyabilirim diyeceğim. Biz insanoğlu elimizde olmayan şeylerin elimizde olanlardan daha güzel olduğunu düşünürüz. Benim bu yazıyı yazarken düşündüğüm gibi. Ama diğer dünyada yaşamak bizi daha da tembel yapardı diye düşünüyorum artık.
        Ama şöyle bir gerçek de var ki öyle bir dünyada da yaşamak isterdim ve yapacağım tek bir şey olurdu: “Kendimi ve Dünya’yı keşfetmek.”.