Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: pesimist9677
Eser Sıra Numarası:200213eser06                                                            TEKNOLOJİNİN FAZLASI
     Zamanın karşısında direnmek zordur. Ezer geçer, akar gider uçsuz bucaksız çağlayan misali. Bir şeyler değişir ve değiştirir bizleri de beraberinde. Ayak uydurmak gerekir eskilerin diline dolanmış yeni nesile.Elimin altında sahip olduğum bilgisayarım, televizyon ve cebimde yaşayan bir telefon, insanlara baktığımdan daha çok baktığım.Dışarda olup biten her şeyi bana unutturan. Beni asosyalliğin dibine iten teknoloji. Sorumsuzluğumuzun sorumlusu. Sınırımı aştığımda beni kendine bağlayacak güçte aletler bunlar. Dozuna dikkat etmem gereken teknoloji harikaları.Peki ya hayatta her şeyin teknolojiyle halledildiğini düşünürsek ki zaten ona yüz tutmaya başladık, seçimlerimin teknolojiden yoksun olması tuhaf olmaz mıydı? Zihnimde canlanıverdi. At gözlükleri takmış birçok insan, birbirlerinin suratına bakamayacak kadar aletlere gömülmüş. Başını kaldıramaz olmuş. Dürüst olmalıyım ki böylesi bir dünyada sözde ‘İşim’ teknolojiyle ilgili olacaktı. Harekesiz bir bedenin sahibi olacak hatta çok da fazla yaşayamayacaktım. Kesinlikle bu değil istediğim. Ölü bir beden, hareketsiz bir yaşam. Kuru kuruya yaşanılan bir hayat. Seçeneklerin sınırsız, yaşamın sınırlı olduğu bir dünya. Sadece bana değil, çoğu insana işe yaramaz olduğunu hissettirmeyecek mi? Açıkçası bu teknolojinin kibarca ‘Sana ihtiyaç yok’ deme şekli.Biraz düşününce farkına vardım. Tabii ya! Belki de çalışmak zorunda bile olmazdım. Madem her şeyi demir yığınları hallediyor, bana ihtiyaç kalmazdı. Bir köşede teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanıp, kolumu kaldırmadan obez bir vaziyette pilimin bitmesini beklerdim.

Söyleyince kulağa ne kadar da hoş geliyor. ‘çalışmak zorunda değilsin’. Peki ya sonra? İşte bu his tıpkı bir kitap seçmek ya da bir filmin fragmanını izlemek gibi. Kapakta ki görüntü hep güzeldir. Filmin en güzel sahneleri fragmanda gösterilendir. Fakat bazen görüldüğü kadar güzel değildir ve bunaltıcıdır, sıkıcıdır. İnsanoğlu zoru pek sevmez. Bir işin en kolayı neyse hep onu seçer. Teknolojiyi geliştirir, geliştirdikçe rahat eder. Rahat edeceğine inanır belki de. Aslında kendini de öldürür bir yandan. Gereksiz kılar kendini, yaratır kendinden daha mükemmelini.

      Bir zaman sonra makinaların dünyasında alt kademe insanları oluveririz. Dünyaya ilk gelen insanken, bir dönem dünyanın merkezindeki sizken, şimdi toplu iğne ucu kadar yer edindiniz. Sonumuzu hazırladık belki de ve kendi ellerimizle. Dünyanın her şeyi sizdiniz. Ama artık teknolojinin dolu dünyasına ‘boş geldiniz’.