Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:peri9725
Eser Sıra Numarası:220213eser12


                                                       BİR İNSAN OLARAK

    Bir insan olarak şöyle gözlerimi kapayıp, bundan tam yüz ya da yüz elli yıl sonrasını gözlerimin önüne getirmeye çalıştım. Rahata alışmış insanlar ve kolayca yaşanılan bir hayat...

Sizler, bu hayatı yaşarken acaba rahata alışmak mı yoksa zoru görüp zora karşı bağışıklık kazanmak mı isterdiniz? İnsanların oturdukları yerden çalıştıkları, istediği yere ışınlandıkları zaman kavramının hiçe sayıldığı bir dünya... Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi? Keşke bu dönemde yaşasaydık da bütün ihtiyaçlarımızı teknolojik aletler karşılasın dediğinizi duyuyorum. Bu duygumuzun gerçekleştiğini bir an için düşünelim mi? Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan hayat ve bu hayatın bütününü kapsayan teknolojik nesneler. Sabah kalkar kalkmaz kahvaltımızın yanı başımızda olması, yapılacak herhangi bir iş olmayınca teknolojik aletlerle vakit öldürmeye devam etmek. Eşiniz zaten oturduğu yerden işlerini hallettiği için hep yanınızdadır. Her zaman birbirinizi gördüğünüz için konuşacak bir şey yoktur. Çocuklar derseniz okula gitmiyor gelişen teknolojiyle her şeyi kendileri öğreniyorlar. Derken kapı çalıyor ve misafirlerinizi içeri davet ediyorsunuz. Onları ağırlayan, onlarla ilgilenen robotlarınız vardır. Siz sadece onlarla oturuyorsunuz. Her zaman birbirinizden haberdar olduğunuz için konuşacak bir şeyiniz kalmamıştır. Saatlerin suskunluğa, suskunluğun uzaklığa yönlendirdiği bir hayat tarzı. Uykunuz geliyor ve bir tuşla yatak odanız hazır hale geliyor. Uyuyorsunuz ve her gününüz aynı düzende devam ediyor. Ve günlerin duygudan, hissiyattan ve yaşantıdan uzak bir şekilde devam etmesi. Buna aslında hayatın keşmekeş bir hale gelmesi de diyebiliriz.

İhtiyaçlarımızın teknolojik imkânlarla karşılandığı hayattan kısa bir kesit. Şimdi soruyorum, nerede kaldı sosyal hayat ve insanoğlunun duygu dünyası. Günümüzde bile teknolojinin sunduğu kolaylıkları henüz aşamamışken ve bu kolaylıklar içerisinde boğuluyorken, siz, hislerden yoksun bir hayatı yaşamayı arzu eder miydiniz? Hayat bize bahşedilen bir değerse, neden bu değeri kendi istediğimiz gibi doyasıya yaşamayalım ki. Aslını söylemek gerekirse, çokça hayal edilen o güzel ve teknolojik dünya aslında hayal edildiği kadar güzel değildir. Bu nedenle biz insanlar, hayatın güzelliklerini bırakıp da kendimizi teknoloji çağma teslim etmemeliyiz.

   Bu dünya insan için bir gün son bulacaksa eğer, o zaman bu değerin kıymetini kaybetmeden anlamalıyız.önceki eser / sonraki eser