Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: penta4290
Eser Sıra Numarası:220213eser32
                                        TEKNOLOJİ, KOLAYLIKLAR VE ZORLUKLAR
     Teknolojinin şimdiki halinden çok daha ilerde olduğu bir dünyada yaşamak size güzel mi geliyor? Bir daha düşünün.
Teknoloji günümüzde gelişmiş halde bulunsa da aslında alacağı daha çok yol var. Bundan beş yüz yıl önce teknoloji şimdiye göre yok denecek kadar azdı. O zamanlara kıyasla yaşamın bu kadar kolay olmasının birinci sebebi teknolojidir. Şimdi geleceğe bakalım. Hiçbir zorluk yok. Hayat hiç olmadığı kadar güzel ya da bize öyle geliyor.
 Korkmamız gereken şey belki de zorluklar değildir. Zorlukları kötü bulmak, onlardan kaçmaktır. Aslına bakarsak insanoğlu zorlukları böyle düşünmeseydi belki de teknoloji bu kadar ilerleyemezdi. İnsanlar zorluklardan kaçmaya çalıştıkça, kolay olana doğru yaklaştıkça, teknolojiye doğru da yaklaşıyorlar. Oysa zorlukları aşmadan neyin kolay olup olmayacağına karar veremeyiz. Bize şimdi zor gelenler zamanla kolaylaşabilir.
 Bence insanlığa zarar veren teknolojinin kötü olması değil, teknolojinin kötü kullanılmasıdır. O buluşları yapan adamlar şimdiki zamandaki teknolojinin nasıl kullanıldığını görselerdi ne hissederlerdi? Teknolojinin her şeyi kolaylaştırdığı bir dünya karşısındaki duygularımdan farklı bir şey hissedeceklerini sanmıyorum.
     Bana kalırsa esas zorluk bu kadar ilerlemiş bir teknolojiyi böyle bir şekilde kullanmaktır. Teknolojik gelişmelerin hızına yetişemeyen insanoğlu bir süre sonra o teknolojinin bir kölesi, bir robotu haline gelmez mi? Duygulardan uzak insanlar, sadece günlük gereksinimlerini karşılayan varlıklar… Böyle bir dünya benim yaşamak istediğim dünyadan çok uzak. Bu dünyada yaşamak size hala güzel geliyor mu?