Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:pencerem8298
Eser Sıra Numarası:210213eser17
                                       HERŞEYİN BEDELİ VAR
        Teknolojinin bugün bile bizlere sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Ancak bir o kadar da insanlar için zararlıdır. Teknoloji geliştikçe insanlar arasında iletişim azalmıştır. Eskiden bayramlarda el öpmeye gidilirken bugün telefon sayesinde insanlar uzaktan haberleşmektedir. Eskiden çocuklar arkadaşlarıyla grup oyunları oynarken bugün bilgisayar başında bireysel oyunları tercih etmektedirler. Yani teknoloji bir bakıma insanlar arasında iletişim kopukluğuna sebep olmaktadır. Bunun yanında teknoloji insanları tembelleştirmektedir.
Gelecekte teknoloji tüm ihtiyaçlarımızı karşılarsa biz insanlar daha da tembelleşiriz. İnsanlar tüm ihtiyaçlarına sahip olduklarından yeni şeyler üretmek için çaba sarf etmezler. Yeni şeyler üretmeyi bırakalım su içmek için mutfağa bile gitmezler. Teknolojinin çok ilerlemesini kötüye kullanan insanlarda olabilir. Yararlı bir buluşu çok zararlı bir silaha dönüştürebilirler. Böylece sonu gelmeyen korkunç savaşlara yol açılabilir.
Diğer taraftan ise teknoloji insan hayatını çok kolaylaştırmıştır. Eğer teknoloji her ihtiyacımızı karşılayabilirse ciddi hastalıklar, ulaşım zorluğu vb. durumlar ortadan kalkabilir. Hastalara ani müdahale yapılabilir ve ışınlanarak ulaşım daha da kolay olabilir. İnsanlar birçok bilgiyi öğrenmek için çok vakit harcarken gelişmiş teknoloji sayesinde bilgileri kolayca aklına yazabilir. Üç boyutlu fotoğraf olabilir ve insanlar zamanda yolculuk yapabilir. Eskiden uzakta olan akrabalarımızla hasret gidermek zor iken yalnızca birkaç dakikada onların yanında olabiliriz.
       Sonuç olarak her güzel şeyin bir bedeli vardır. Önemli olan insanların teknolojiyi yararlı hale getirerek ve zararı minimum düzeye düşürerek insanların hayatını kolaylaştırmak, dünyayı yaşanabilir hale getirmektedir.