Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:paradoks1818
Eser Sıra Numarası:230213eser20
                                                     TEKNOLOJİDE BEN             
      Teknolojinin bütün gereksinimlerimizi karşıladığı bir ortam. Düşünsenize, çalışmamıza gerek yok, okul yok, evde oturuyorsunuz, size hizmet ediliyor, bütün hobilerinize rahatça vakit ayırabiliyorsunuz, robot hizmetçilerinizle mutlusunuz. İlk yıllar müthiş geliyor tabi bu size, daha önce ne zaman bu kadar mutlu olduğunuzu hatırlamıyorsunuz. Ayaklarınızı otomatik olarak kendini koltuk seviyesine ayarlayan akıllı sehpanıza uzatmış şekilde yine teknolojinin getirisi hologram televizyonunuzdan yakında çıkacak olan bir teknoloji harikası aşçı robotun tanıtımını izliyorsunuz. Bir ara kafanızı kaldırıp pencereden dışarı bakıyor ve gezegenin alışık olduğu metal binaların büyüsüne kapılıyorsunuz.
Zengin-fakir ayrımı yok, herkes o devasa gökdelenlerde yaşıyor, hayat uzaktan kumanda ile yönetiliyor. Herkes evinde akılı robot hayvanlar besliyor. Uzaktan kumandanızla evi temizliyor, küvetin yine uzaktan kumandanızla dolmasını sağlayıp tam zamanında sıcacık suyla buluşturuyorsunuz vücudunuzu. Robotlarınız sizin aileniz oluyor tabi hiç yalnızlık çekmiyorsunuz.
Böyle anlatınca tabii ki kulağa hoş gelecek. Ama bir de bunun görünmeyen yüzünü açığa çıkarmak istiyorum. Böyle bir ortamda enerji israfı hat safhada olacak haliyle, insanlar önemsemeyecek belki farkına bile varmayacak ama gezegenin dengesi sessizce, içten içe bozulacak. Bir başka konu radyasyon. O kadar elektronik aletle baş başa yaşadığınız bu ortamda vücudunuzun iç dengesi de alt üst olacak, maruz kalınan radyasyon mutasyonlu çocukların doğmasına neden olacak. İnsanlar bunu fark edip robot bebekler yapmaya başlayacak, alın başka bir sorun çıktı şimdi; insanlık yavaş yavaş yok olacak. Gezegene robotlar hakim olmaya başlayacak. Bunu okuduğunuz zaman büyük ihtimalle güleceksiniz ama ben sadece teknolojinin her zaman iyi sonuçlar doğurmadığını anlatmaya çalışıyorum. Teknoloji tabii ki iyidir ama bir yere kadar.  
Bence teknoloji bizim bütün gereksinimimizi karşılamamalı, çalışmalıyız, emek harcamalıyız, hedefler koyup bu hedeflere ulaşmaya çalışmalıyız. Çalışmalıyız kısaca; eve yorgun argın döndüğümüz zaman annemizin, sevgilimizin, eşimizin sımsıcak sesiyle enerji bulmalıyız; robotların gıcırtısıyla değil.
     Eğer ki ben böyle teknolojik bir ortamda yaşasaydım; yaşama sevinci yok olmuş biri olurdum. Teknolojinin içinde kaybolmuş, yenik düşmüş, kapkara olurdum. Küçük bir çiftlik evi alırdım kendime bundan kurtulmak için, orada ‘’gerçek’’ hayvanlarımı beslerdim. Ufacık bir televizyonum olurdu, en ilkelinden; tercihen siyah-beyaz.  Evimi güçlükle de olsa gaz lambalarıyla aydınlatırdım. Bahçemi ekip biçerdim, evrenle arkadaş olurdum işte o zaman. Teknoloji kurbanlarını kaderleriyle baş başa bırakıp oradan kopabildiğim için kendimle gurur duyardım.  Mutluluğun sırrını yakalamış biri olduğumu hissederek her sabah güne zinde, ‘’gerçek’’ doğanın sesiyle uyanırdım.