Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:ova3405
Eser Sıra Numarası:190213eser05
                                                        TEMBEL DÜNYA
       Teknolojinin tüm gereksinimlerimi karşıladığı bir dünyada seçme hakkım olsaydı, tekrar normal hayatımı tercih ederdim.
Bu teknolojik yenilikleri bulan insanlar dışında, diğer insanların beynini kullanamadıkları bir dünyada yaşamak istemezdim. Bu yenilikler insanları robotlaştıran yeniliklerdir. Robotlaşmaya doğru giden bir insan artık insani özelliklerin dışına çıkar. O zaman insan olmamızın bir anlamı da kalmaz. Eğlenmeyen, yorulmayan, hareket etmeyen, ruhsuz bir insan olabilir mi? Düşünsenize bu eller, ayaklar neden var? Bunlar neden vücudumuzun bir parçası? Bunu hiç düşündünüz mü? Çalışmak için varlar. Yapabilmek için varlar. Eğer biz bunları kullanamazsak insan olmamızın ne anlamı kalır ki. Her zaman oturan, sadece yiyip içen ama bunu bile teknoloji yardımıyla yapan biri artık insani özelliklerden uzaklaşır. Her şeyin tek hareketle yapıldığı, hiçbir çaba harcanmadığı yani insanların beynini kullanamadığı bir dünya.
       Aslında bu olay bazı insanların hoşuna gidecektir. Tembel insanların mesela. Kendini yerinden kıpırdatmaya üşenen, hantal insanların hoşuna gidecek bir konu. Her zaman hiçbir çaba harcamadan en iyi olanı elde etmek isteyen insanlar. Ben kolayı seven, emek harcamadan en iyi olacağıma inanan bir insan olmadığım için, yaşamayı, çalışmayı, kendi hakkımla bir şeyler kazanmayı yani beynimi kullanmayı tercih ederdim. Bu yüzden seçimim teknolojinin bu kadar hayatımızın içinde olmamasından yana olurdu.