Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: öteki insan0001
Eser Sıra Numarası:220213eser29
                                                              ŞUURLULAR  DÜNYASI   
   Teknoloji ,her şeyi senin yerine yapan robotlar yaratabilir. Şu an alışverişe gitmek yerine internetten sipariş edenler var , yemek yapmak yerine dışarıdan söyleyenler var . İleride seni seven robot sevgililer de icat edebilirler. Hatta oturduğun yerden boşaltım sistemini yönlendirebileceğin borular da üretebilirler .
Günümüzde en yaygın ve hızla yayılmaya devam eden hastalık üşengeçliktir . Teknolojinin gelişmeye devam etmesi üşengeçliğin artmasında büyük rol oynar . Üşengeçlik ; depresyon , sosyal fobi , aşağılık kompleksi , tembellik . . . gibi hastalıklara yol açar. Teknolojinin tüm gereksinimlerimizi karşılayabileceği kadar gelişmesi , insanda eksiklik hissi uyandırır. İhtiyaçların başka unsurlar tarafından karşılanması da insanı uyuşukluğa dolayısıyla halsizliğe iter ve gayret duygularını ortadan kaldırır . İçimizdeki tembellik içgüdüsünü ortadan kaldıramamamız hem sağlığımızdan olmamıza hem de ruhsal yönden kötüye gitmemize sebep olur. İçimizde var olan ve biriken enerjiyi atabilmemizin , rahatlayabilmemizin tek yolu hareket etmektir. Gerçekleştirdiğimiz her eylemin bizim  için ya da başka insanlar için yararlı olacağını düşünmek bizi motive eder ve kendimizi kanıtlama fırsatı verir .
İnsan toplumsal bir canlı olarak kabul edilir . Teknolojinin tüm gereksinimlerimizi karşıladığını düşündüğümüzde ; bu durumun insan ilişkilerini ve birlikteliklerini de zedeleyeceğini göz önünde bulundurmalıyız. Herkesin teknolojiye bağlı yaşaması insanları bireyselleştirir . İnsanların birlikte yaşamaları için birbirlerine ihtiyaç duymaları ve zıt düşünceler taşımaları gerekir.Zıtlık olmadan beraberlik de olmaz . Aynı hızda , aynı yöne giden iki insan bir yerde karşılaşamaz .
Evrende birçok gezegen , yıldız ve uydu var.Eminim bunların birçoğunda yaşam kurabilirdik . Eğer teknolojinin tüm ihtiyaçlarımızı karşıladığı , çalışmak zorunda olmadığımız bir dünyada yaşıyor olsaydım ; yeni gezegenler , yeni ufuklar keşfederdim. Keşfettiğim gezegenlerde ; şuuru sağlam temeller üzerine dayalı , hiçbir kurala körü körüne bağlı olmayan ve tamamen açık şuur ilkeleri doğrultusunda olan yeni bir nesil meydana getirirdim. Şuurlu bir insan bilir ki , yeni sayılan her şey zamanın eskisidir . Başlangıç aslında bitiş noktasıdır. Teknoloji hayatı hızlandırır, kolaylaştırmaz .
İnsanlığın en büyük mucidi bilgisayardır.Bilgisayar hayatımıza girdi gireli teknoloji , bilim , endüstri , tıp . . . vs . her şey çok ilerledi. Elli yılda gelinen nokta bu ise üç yüz seksen sekiz yıl sonrasını hayal etmek zor olsa gerek. Bilgisayarı kullanmak insanı zeki yapmaz, aksine hakimiyeti başkasının elinde olan bir hayatın kuklası yapar . Hakimiyet hayatın tamamının insanın kendi elindi olmasıdır .
     Keşfettiğim gezegenin adını ‘’şuurlular ‘’ koyardım. Kendini bilmez insanları bu gezegende barındırmazdım.Bu gezegende gereksiz teknolojik araçlara da yer vermezdim . Eğer teknolojinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığı , çalışmak zorunda olmadıkları bir dünyada yaşayan insanlar mutluluk ararlar ise onları da şuurlular gezegenine davet ederdim. Ta ki şuurlarını kaybetmeyene dek, şuurlarını bilmeleri kaydıyla.