Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:ogre9649
Eser Sıra Numarası:230213eser31
                                         İNSANI YAŞATMAK MI, YOK ETMEK Mİ?
   “Çalışmak, üretmek, hak etmek”; onurlu, sağlıklı her insan için doğru bir seçimdir. Alın teriyle kazanılmış lokma kadar tatlısı, emekle biriktirilmiş maldan daha hayırlısı yoktur. Başkalarına muhtaç olmadan, kimsenin hakkına zara vermeden yaşamak için çalışmak gerekir. Bazı insanlar doğuştan şanslı olur. Onların çalışmasına gerek yoktur. Etraflarında isteklerini gerçekleştirmek için pervane olan insanlar vardır. Ancak onlardan kaçı gerçek mânâda mutlu ve huzurludur, bilemeyiz… Onların yerinde olsak veya teknoloji öyle gelişseki bizler çalışmak zorunda olmasak tercihlerimiz neler olurdu?
Çalışmak zorunda olmasam; eğer çocuksam oynamak isterdim. Uçurtmam göklerde sonsuzluğa uçsun, kum dağı kadar çok bilyem olsun; bebeklerim, oyuncak arabalarım olsun isterdim. Masal diyarı şeklinde bir oyun  parkında bütün gün mutlu çocuklarla, şen kahkahalarla coşmak isterdim.
Çalışmak zorunda olmasam ve eğer bir yetişkinsem: ülkemin; tarihini öğrenirdim, edebiyatını araştırırdım, sorunlarını tespit ederdim. Çözüm yolları geliştirmek için tek bir düğmeye basmam gerekse; terörü, işsizliği, ahlaksızlığı, hastalıkları, trafik kazalarını yok ederdim. İstismar edilen çocuk, eziyet edilen hayvan, şiddete uğrayan kadın kalmasın diye aslında tüm ömrümce çalışmayı tercih ederdim.
Çalışmak zorunda olmasam; eğer zevkine düşkün biriysem tüm gün müzik dinler, dans ederdim. Güzel giysiler, pahalı takılar, hoş kokular… Takar takıştırır gönlümce gezerdim. Malezya’yı, Avrupa’yı gezerdim. Meksika’ya, Japonya’ya giderdim. Ancak kötülüklerin ve karanlıkların diyarına uğramazdım.
Çalışmak zorunda olmasam; eğer inançlı bir insansam sadece öbür Dünya için çalışırdım. İbadetlerimi eksiksiz yapar, her saniye Allah’a hamdü senâ ederdim. Neticede evreni, herşeyi yaratan Allah’tır. Teknolojiyi geliştiren ve kullanan insanı, teknolojiye ve geliştirmeye lazım olan maddeleri de Allah yarattı.
Çalışmak zorunda olmasam; eğer bir çiftçiysem, “zahmetsiz ürün alma” keyfini yaşardım. Tarlaları sürmek, ekin ekmek, ürün toplamak, işlemek otomasyona bağlı yürürken ben bolluk ve bereket içinde yaşardım.
Çalışmak zorunda olmasam; eğer kafası çalışan bir öğrenciysem yinede bilim öğrenmeye gayret ederdim. Dünya’dan haberdar  olmak için haber izlerdim. Kitap okurdum, spor yapardım, sanatla uğraşırdım, hobiler geliştirirdim. Yine de zaman artardı, canım sıkılırdı…
Çalışmak zorunda olmasam; düşündüm de çok sıkıcı olurdu. Saniyeler  yıl kadar uzun olurdu. “ Kim kazanmazsa bu Dünya da bir ekmek parası; dostunun yüz karası, düşmanının maskarası.” diyor şair. Ne emeğin, ne sabrın değeri olurdu. Ne azmin, ne fedakarlığın ddeğeri kalırdı. Zaman anlamını yitirirdi. Bu dünya bizim için “sınav” olmaktan çıkardı. Şahsen teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insanların yine de çalışmak zorunda olduğunu düşünüyorum. Belki giderek daha az beden gücü harcıyoruz o kadar. Dünya’nın her yerinde teknolojinin aynı seviyede gelişmiş olması ancak bilim kurgu filmlerinde görülecek hayal mahsülü bir durum… İnsanlar savaşlardan, afetlerden, açlıktan ölüyor. Teknoloji aslında sonumuzu hazırllıyor. Teknoloji insanı yaşatmak için değil yok etmek için kullanılıyor. Ne kadar acı… Küresel ısınma, çevre kirliliği, kitle imha silahları, haereketsiz yaşam,dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkan obesite ve artan kanser vakaları teknolojinin bize olumsuz etkilerindendir.
    Çalışmak zorunda olmasak huzurumuzu ve sağlığımızı koruyamayız.Çalışmak insan olma onuruna yakışan bir olgudur. Hiç ölmeyecek gibi Dünya, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışmalıyız.