Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:nil1462
Eser Sıra Numarası:230213eser27                                            KENDİ SÖZLERİMİ SÖYLEMEK

     Günümüzde teknolojinin geldiği noktaya bakarsak artık ihtiyaçtan çok, bizim için bir lüks haline geldiğini görürüz. Düşündüğümüzde iletişim aracı olan telefonların bile teknolojinin geldiği son nokta sayesinde bir iletişim aracı olmanın ötesinde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, hatta kimliğimizin bir parçası haline geldiğini inkar edemeyiz. Dürüst olmak gerekirse insanların, kullandıkları telefonlara bakılarak değerlendirildiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Bu devirde hayatımızda bu denli etkisi olan teknolojinin ilerleyen yıllarda kimliğimizin bir parçası olmaktan çıkıp bizim yerimize işlerimizi yönlendiren bağımsız bir varlık olabileceğini öngörebiliriz. Teknolojinin böyle bir hal alabileceği zaten daha önce de bazı bilim kurgu yazarları tarafından ön görülmüş ve bilim adamları bu öngörülerden yola çıkarak yapay zekaya sahip robotlar üretmek üzere çalışmalar yapmışlardır ve hala da yapmaktadırlar.

Peki bu öngörüler gerçekleşirse ve teknoloji tüm ihtiyaçlarımızı karşılarsa, yaşamak için çalışmak zorunda kalmazsak insanoğlu ne yapar? Bunca zamandır fantezilerimizi süsleyen yaşamak için çalışmama fikri gerçekleşirse neler yapabileceğimizi hiç düşündünüz mü? Belki o zaman fantezilerimizi süsleyen başka şeylere yöneliriz. Kimimiz dünyayı dolaşır, kimimiz uzun zamandır edinmek istediği ama zamanı olmadığı için edinemediği hobileri kendine meşgale edinir. Zamanımız olmadığı için ikinci plana koyduğumuz ailelerimize ve sevdiklerimize zaman ayırırız belki. Dünyadaki bütün zamana sahip olsak ne yapardık, şu an bunu düşünmek bile insana heyecan veriyor. Dünyadaki bütün zamana sahip olsam ben hayatımı kolaylaştıran teknolojiden kaçardım. Evet, kaçardım. Her ne kadar hayatımı kolaylaştırsa da, bana dünyadaki bütün zamana sahip olma lüksünü verse de ben teknolojiden kaçardım. Eğer kaçmazsam bu devirde bile kimliğimin bir parçası haline gelen teknoloji benim yerime çalışıp bana her türlü imkânı sağlamaya başladığı zaman, artık kimliğimin bir parçası olmaktan çıkıp kimliğim olmuş demektir. Düşünürseniz çoğu insan uğraştığı işlerle tanımlanır, bu dünyaya bıraktığı izdir bir insanın uğraşı. Bir çöpçü, her ne kadar küçük görülse de, yaptığı işle tanımlanır. Sokaklardan çöpleri toplamak onun dünyaya bıraktığı izdir, küçük bir iz bile olsa. Ben teknolojiden kaçardım, uzaklaşırdım çünkü kimliğimi ona kaptırmak istemezdim. Benim yerime çalışabilir, benim için para kazanıp hayatımı sürdürmemi sağlayabilir ancak benim dünyaya bırakmak istediğim izi benim yerime bırakamaz teknoloji.

     Ben dünyadaki bütün zamana sahip olsaydım eğer dediğim gibi uzaklaşırdım teknolojiden. Bir adaya giderdim mesela sevdiklerimi alıp öyle çok fazla kişi değil ama eş, dost, üç beş kişi. Hepsini alıp küçük sessiz bir adaya giderdim. Çoğumuz zaten bir adada yaşamayı, denize bakan küçük tahta bir evde oturarak zamanımızı geçirmeyi, denizin o engin maviliğinde ruhumuzu dinlendirmeyi hayal etmişizdir. En azından benim şu sıralar hayallerimi süsleyen şey bu ve eğer dünyadaki bütün zamana sahip olsaydım yapmak istediğim şey de bir adaya yerleşmek olurdu. Ancak benim hayalim bununla sınırlı değil. Sessiz, sakin bir adadayız; eş dostla beraber güzel vakit geçiriyor, sohbet ediyoruz. E nerede kaldı hayata iz bırakmak, kimliğimize sahip çıkmak? İşte hayalim bununla sınırlı değil demiştim. Kendi adamda ben kendimi tanımak isterdim, düşüncelerime kulak vermek hatta belki düşüncelerimi bir edebi esere dönüştürmek isterdim. Maddi kaygılar taşımadan yazmak isterdim öyle çok satan saçmalıklar gibi değil. Duyulmak istenenleri değil söylemek istediklerimi yazmak isterdim, gerçek düşüncelerimi... İşte ben böyle iz bırakmak isterdim okunma kaygısı duyulmadan yazılan bir eserle. Teknoloji sayesinde teknolojiden uzaklaşıp kendi adamda sevdiklerim ve daktilomla yalnız kalmak isterdim. Teknoloji benim yerime her şeyi yaparken ben yapamayacağı tek şeyi yapmak isterdim. Kendimi anlatmak...


önceki eser / sonraki eser