Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:mor1611
Eser Sıra Numarası:230213eser25
                                                         TEK-NO-LO-Jİ
      İnsanlık tarihinin en başından beri, bizimle birlikte gelişmektedir teknoloji de. Çünkü insanlar teknolojiyi yaratırken, yaratılan teknoloji de insanları geliştirir. Dolayısıyla bu durum onu sürekli gelişen, kendini yenileyen ve farklılaştıran bir yapı haline getirir.
Her yeni oluşumda teknoloji, sanki erişilen son noktaymış gibi gösterir kendisini, oysaki, önceden belirtildiği gibi, insanlar geliştikçe o da yenilenir. Sonuç olarak çok daha farklı oluşumlara yol açar. Bu sebepten de insanlar hayal güçlerini genişlettiği ve takip ettiği sürece teknoloji nefes alır ve gelişir.
Yüzyıllar sonrasında bile şu andan, büyük olasılıkla birçok işimizi teknolojik araçlar yapıyor olacak, özellikle yapay zeka ile donatılmış robotlar! Ancak böyle bir zamanda bile insanın hayal gücüne olan ihtiyaç hiç eksilmeyecektir, aksine artacaktır. Çünkü zaman geçtikçe yeni araçlar üretilmekte ve insanların düşünebildiği yeni gereksinimler azalmaktadır.
Diğer bir taraftan bakarsak, teknolojiyi geliştirdikçe tembelleşme ihtimalimiz var. Yani önemli devirlerde insanoğlu üretmekten tamamen kopabilir, işleri robotlara yığmak varken... Tabi sonuçlarında istenilen durumlarla karşılaşınca bu tutum değişebilir de.
Ayrıca insanlar teknolojiyi kullandıkça bir yerden sonra teknoloji onları kullanmaya başlıyor. Bunu günümüz dünyasında da rahatlıkla görebiliriz. En basit örneğimiz akıllı telefonlar. Bugün birçok insanın elinde olan akıllı telefonlar birçok özelliği ile -ajanda, mesajlaşma, internet, sosyal ağlar gibi- bizleri kendilerine çekerken, bir süre sonra bağımlı hale getiriyor hepimizi. Hatta elimizde telefonlar olmadan oturamıyoruz, yemek yiyemiyoruz, sokakta yürüyemiyoruz. Tabi telefonla geçirdiğimiz zamanın gerçekte ne kadar verimliği olduğu da ayrı bir soru işareti.
Bütün bunların yanında, teknolojinin sağlık sorunlarına çözüm bulmak için kullanılmasının yanı sıra aynı teknoloji yeni sağlık sorunlarının da sebebi olabiliyor. Bu önemli noktadan ötürü, gelecekte insanların sağlık bakımında daha ciddi sorunlar yaşaması ve daha iyi çözümler bulması da olası.
Düşünülebilen en kötü senaryo teknolojinin bizi ele geçirmesi olsa gerek. İnsanın kontrol ettiği bir şey onu nasıl ele geçirebilir diye soruyor insan kendine. Ancak yukarıda bahsedildiği gibi bizi yavaş yavaş ele geçirmeye başlamış bile. Bir de en başlarda bahsi geçen yapay zeka sahibi robotları düşünün. Kendilerini şarj edebilen, hasar görmüş parçalarını kendileri onarabilen, hatta yeri geldiğinde karar verebilen robotlar...
Teknolojiyi dikkatli ve verimli kullanmak çok önemli saydığım tüm bu sebeplerden ötürü. Gelecekte bilgisayar biliminin yardımıyla üretilecek yeni araçlar bizlere yepyeni dünyalar sunacak şüphesiz. Beynimizdeki sinyallerle kontrol edebileceğimiz bir teknoloji, günümüzde insanların yaptığı birçok işi artık yapabilecek olan robotlar, ulaşım-iletişim konuları ile ilgili çok hızlı gelişmeler sıradan bir günün parçalarını oluşturacaklar.
      Bizim hayal gücümüz teknolojinin yapıtaşını oluşturduğu için, şu an aklımızdan geçmeyen veya bize mümkünmüş gibi görünmeyen çok fazla yenilik bizi bekliyor şühesiz. Bilim insanları çok ciddi eforlar harcıyor sürekli yenilik getirebilmek için. Sonuç olarak hayal gücü ve çalışmayı bir araya getirdiğimizde; yıllar sonra insanların bugünkü bizlere bakarak “Nasıl böyle yaşayabiliyorlarmış?” sorusunu sorma olasılıkları hiç  de düşük değil!