Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: mimoza4321
Eser Sıra Numarası:181212eser06
                                                       TEKNOLOJİ
     Teknoloji herkesin hayatında var olan bir şeydir. Şu an bile hayatımızın birçok kısmını işgal ederken tamamen hayatımız olduğunda gerçekten çok farklı yaşardık.Bunların alt yapıları da şimdiden hazırlanıyor.Gelecek nesillerin hayatı tamamen teknoloji olacak.Mesela diğer odadan bir kalem almaya bile üşenirken bunları bizim yerimize yapan robotlar,akıllı evler,çok az yakıtla kilometrelerce giden arabalar,uçan arabalar,herhangi bir yüzeyi ellediğimizde bilgisayara dönüşmesi,tasarruflu eşyalar ve daha neler neler…Bunların hepsi ve daha fazlası tüm gereksinimlerimizi karşılardı ,çok rahat ederdik; ama yine de insan eski yaşamı da ister.
Yıl olmuş ikin yirmi. İnsanların hayatı teknoloji.Biz şanslıysak onlar iki kat şanslı. Her şey ellerinin altında,karnı mı acıktı, hop robot arkadaş.Canımı sıkıldı, aç bilgisayarı, eğlenceyi eve getir.Ders çalışırken konuyu anlamadı, hop robot öğretmen…Bunlar böyle böyle gider.
Ben yine de böyle bir dünya olsun, istemezdim.Ama bu sayede birçok hastalık iyileşecek.Bu çok iyi; ama diğerleri bana çok fazla geliyor.İnsanların böyle şeylerle mutlu olabileceklerini zannetmiyorum.Şimdi de böyle aslında.Geçmişle kıyaslama yaparsak değişen bir şey yok.Eskiden arkadaşlık,komşuluk her şey vardı.İnsanlar kapısının önündeki paspasın altına anahtarı koyuyorlardı.Ya şimdi?İnsanlar bir selam bile vermiyor.Mahalle denen kavram o kadar özeldi ki eskiden;ama şimdi site..Mahalledeki güzelliklerin,yaşanmışların zerresi yok..Karşı karşıya otuyorlar bir gün yüz yüze bile bakmıyorlar.
Güven vardı ya.Dışarıda çocukluk dönemlerini çok güzel bir biçimde oynayarak,yaramazlık yaparak kaçımız yaşadı.Sorarım hep, bir yoldan geçen adam korkusunu.Yok kızım, dikkat et,siteden dışarı çıkma,kapının önünden ayrılma,biri seni çağırırsa gitme.Ya biz çocuğuz, oyun çocuğuyuz.Oyuna mı bakalım yoldan geçen adama mı?Teknoloji bu işte eskiden ne televizyon,ne internet vardı.Şimdi televizyonun o kadar esiri olmuşuz ki aynı odada otururken bile konuşmuyoruz ,herkesin gözü onda..
Konuyu buraya kadar getirdim belki ama elimde değildi çünkü o kadar anında yaşanmamış şeyler var ki.Kimisi insanları suçu,kimisi teknolojinin.Kısacası market yirmi kilometre uzakta olsun ,ben gider yine alır gelirim.O sıcacık sofra kurulsun yeter ki. Neymiş efendim, uçan arabalarmış. Ne yapacağız gideceğimiz yere 5 dakika geç gideriz.Çok mu lazım? Hayır değil.
Onu bunu bilmem ben çalışırım, kazanırım.Teknoloji hayat değildir.Hayatımın her alanında da olması gereken bir unsur değildir.Hayatımızda olması gerekenlerin başında ailemiz gelir,sevdiğimiz insan gelir.
      Her neyse ben böyle iyiyim,teknoloji olsa da olur ,olmasa da.Sevdiklerim yanımda olsun yeter.Bence siz de bu kadar televizyonmuş,telefonmuş,internetmiş o kadar bağlanmayın. Kaldırın başınızı ,emin olun teknolojinin bile yapamayacağı şeyler vardır.Sevgi gibi,güven gibi.