Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: mesir2345
Eser Sıra Numarası:230113eser03                                                           PC BAŞINDAYIZ
     Sanal alem yayılıyor gün geçtikçe.İnsanlar masa başından kalkmaz oldu.Giydiklerini, yediklerini, hatta evlenecekleri kişileri burada bulmaya başladılar. Haliyle sıkıcıydı bu. Veya mutluydu çetleşmekten, msn’e girmekten farklı bir anlam yüklersek Facebook’ta gezmekten. Çünkü hayal dünyasıydı. 2052’den bahsediyorum. Teknolojinin hız sürdüğü bu lanet çağdan. İnsanların yüz yüze bakmadığı, ‘Misafirlik’ kavramının yok olduğu ve hatta konuşmayı unuttuğu o çağdan, evet ondan bahsediyorum.
Kimsenin çalışmak için yorulmadığı, alın teri kavramının çürütüldüğü bu yıldan bahsediyorum. Sanaldan, şirket kurup para kazanan, haliyle oturmaktan felç olan geri kafalı biz insanlardan bahsediyorum. Mutlu değiliz. Kimse yazmıyor artık. Veya önceden de dediğim gibi konuşmuyor. Düşünceyle anlaşıyor. Ev veya araba alınca el sıkışmıyor. Çünkü sanal alemde mesajlaşırken artık eller sadece tuşlara dokunmayı biliyor. Çünkü seçme hakkımız yok artık. Bilgisayarlar, yani benim deyişimle ‘ahmak yutanlar’ seçim yapıyor bizim yerimize. Biz de haliyle kabulleniyorduk( ne kadar istemesek de).
Herkes çok iyi bilir ki sıcak bir arkadaş sohbetini hangi sanal alemin bilmem hangi sitesinde bulabiliriz? Veya kitap okumanın tadını, o kitabın sayfalarını değiştirirken verdiği hissi hangi tuşun arkasında bulabiliriz? Gönül ister ki, toplum teknolojiden ihtiyacı kadar faydalansın. İnsanı insan yapan güzelliikleri(mutluluğu, üzüntüyü, heyecanı vb.)bir camın arkasından değil de yüzyüze hissedebilsek ne olurdu sanki?    
     Neyse ki bunların hepsi hayal…İyi ki de hayal.Evet teknoloji ilerlesin,ilerlesin ama insanlığımızı yok etmeden,bizi birbirimizden uzaklaştırmadan.Ne gelecekse başımıza işte, işte öyle gelsin….