Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: mendi1462
Eser Sıra Numarası:230113eser05                                                  TEKNOLOJİNİN İKİ YÜZÜ
      İnsanoğlunun, 20. yy. daki en büyük icadı teknolojiyi her alanda kullanmasıdır. Bundan sonraki yıllarda da teknoloji insanoğlu tarafından geliştirilmeye devam ettirilecektir. Bugün yanımızdan ayıramadığımız “olmasaydı ne yapardım” dediğimiz. Bütün teknolojik araç ve gereçler aslında yüzyıl öncesinin gençlerin hayal bile edemediği şeylerdir.
İnsanlık bir asırda kendi yararına olan o kadar çok şey geliştirilmiştir ki farkında olmadan kendisine birazda olsa kötülük etmiştir. Teknolojinin sağladığı bütün kolaylıklar her defasında insanın bir yönünün körelmesine neden olmuştur. Mesela oyun salonları insanları spordan uzaklaştırırken, kullandığımız mobil cihazlar aklımızda isim ve numara tutmayı engellediği için hafızasını zayıflatmıştır. Teknolojinin bütün dünyayı ayağımıza getirmesinin şüphesiz en kötü sonucu insanları tembelleştirmesidir. Çoğumuz alışverişimizi, ödevlerimizi, ödemelerimizi hatta sohbetlerimizi internetten yapıyoruz. Sonuç  olarak dünya nüfusu giderek tembelleşiyor, hantallaşıyor ve son yılların en kötü hastalığı olan şişmanlığa doğru yol alıyor.
Şişmanlık yani obezite teknoloji ilerledikçe insanların hayatına sinsice girmeye devam ediyor. Bu hastalık insanları sadece fiziksel olarak etkilemiyor. İnsanları çaresizleştiriyor, kendinlerine olan özgüvenlerinin yok olmasına neden oluyor. Bu sosyal hayattan yoksun kişiler, dünyamızın sahnelerinde, daha doğrusu sahne arkalarında yer almaya başlıyor. Fiziksel olarak kesinlikle gözden kaçmayan ama birey olarak görünmez olan bu insanların sayıları artmaya devam ediyor. Birde bakmışsınız 50 yıl sonra dünyanın yarıdan fazlası obezite hastalığının pençesinde! 
      Böyle bir dünyada insanlara faydalı olabilmek için ben diyetisyen olmak isterdim. Dünya nüfusunun yarıdan fazlasının şişman olduğu bir zamanda zayıf ve sağlıklı olmak büyük bir ayrıcalık olacaktır. Bu şekilde insanlara faydalı olabileceğimi düşünüyorum.Teknoloji gelişime ne kadar açıksa insanoğlu da değişime o kadar açıktır.