Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: melek1989
Eser Sıra Numarası:150213eser03                                      MAKİNELEŞEN HAYATIN BİLGİ İKLİMİNDE
 
     Hayat , amacına yönelik ilerler.Amaç da araç ile yönünü bulur.Nasıl  ki yollar yürüme ile oluşuyorsa nasıl ki en iyi fikirler engin düşünceler sonucunda ortaya çıkıyor ise teknoloji de mutluluğu yakalama amacına yönelik araç olarak ortaya çıkmış ve günümüzde epeyce yol kat etmiştir . Öyle ki bizler teknoloji ile bütünleşmiş ve kendimizin bir parçası haline getirmişiz.Teknolojiyi mutluluğa yönelik bir araç iken biz mutluluğu bu kelimenin içine hapsetmişiz.
Hepimizde biliriz ki zorluk ter kokan mutluluğu , kolaylık ise sıradanlığı getirir.Örneğin , suda bir ölü olarak yatmak ve hiçbir şey yapmamak bir alternatiftir.Çünkü risksizdir.Ama bu hayat işlerinde kendimizin ve hedeflerimizin tamamen  yok edici bir yoludur.Nasıl k i bir bitkinin bile yaşayabilmesi için harekete ihtiyacı var ise insanların da yaşayabilmesi için hayati derecede önem  arz eden  hareketlerde bulunması gerekir.Çünkü insan anacak başrolünü oynadığı oyunda etkindir. Teknolojiyi hiçbir zaman etkin rolde oynatmadan ilerleyemeyiz.O hep köle olmalıdır, bizim başarılı olmamıza , mutlu olmamıza yardımcı olan..
Mutluluk amacının aracı olan teknoloji bize büyük yardımlarda bulunmaktadır.Nedensel olarak yardım almadan hayat yollarında yürüyüp de başarıya ulaşmak oldukça zordur  ve sınırlayıcı bir güçtür.Fakat bu yardıma fazlaca kapılmak yeni ve farklım köleleri fazlaca çalıştırmak, onları hayatınızda daha etkin kılmak kendi yok oluşunuza yol açar.
Teknoloji sonucunda üretilen makineler  hayatımızda bulunduğu sürece  zamandan kazanacağının hiç şüphesiz.Ama değerle kaybedilirse işte o zaman hayatın tüm güzel anları sıradanlaşır ve hayattan zevk alınamaz hale gelinir.Bunu engelleyebilmek için yani yepyeni hayatlar , yepyeni buluşlar ve hiç değişmeyen insani değerlerimizi tadabilmek için insani değerlerimizi tadabilmek için makineleşmiş insanlar olarak değil , ihtiyaçlarını fazlaca karşılayan teknoloji sayesinde insanın ,evrenin çözülemeyen sırrının boyutuna , derinliğine inmiş , en güzel insan modeli olarak çıkmalıyız hayatın sahnesine.Hayatımız teknolojiyle , makinelerle dolsa bile bizler oyuncu , teknoloji ise sadece kostüm ve dekor olmalıdır.
Haydi! Şimdi yepyeni bir dünya inşa edebilmek için hayatı ilmik ilmik işleyelim , en güzel motifi elde edinceye kadar.Yada bir zaman tünelinin  sonsuzluğunda ilerleyelim.Makineleşmiş hayata inat en güzel sevgiyi bulmak  , her uçurumun kenarına geldiğimizde ; esaret rüzgarlarına meydan okumak için düşelim yollara.Mutluluğu resmedelim en güzel haliyle.Yepyeni düşünceler keşfetmek için ilerleyelim.İnşa ettiğimiz bu yeni dünya zenginleşmiş makinelerle veya makineleşmiş insanlar ile değil düşüncelerle , yepyeni fikirler ile zenginleştirilmiş insanlarla var olmalıdır.Herkes aynı amaç için yürümelidir yeni dünyanın yepyeni mutluluk köprüsünde.Yalnız, bu köprüde iki elinde de teknolojiyi taşıyan kaybeder.Çünkü yürürken birbirinin elini tutması gerekir herkesin.En güzel anları paylaşıp , en güzel mutluluğu yaşamak , bilinmeyen diyarları gezmek ve en güzel sevgiyi hep birlikte yaşamak için. 

      Bu yeni dünyada mutluluk üzerine temellendirilmiş olan evinizde yardımcılığı teknoloji üstlenmiş,siz ise yepyeni diyarlara dalmış mutluluğun tadını çıkarmış olacaksız.