Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: mefkure1905
Eser Sıra Numarası:220213eser13                                                   GİZLİ VİRÜS: TEKNOLOJİ

       Teknolojinin tüm gereksinimlerimizi karşıladığı,çalışmak zorunda olmadığımız bir dünyada yaşamak isterdik.Oyun oynardık,film seyrederdik,bu zamana kadar yapmak isteyipte yapamadığımız şeyleri yapardık.Fakat bir zaman sonra yapacak bir şey kalmayacağı için bu durumdan bunalırdık.Çalışmak zorunda olmadığımız zaman,genç nesillerin meslek seçimleri yapmalarına gerek kalmazdı. Böyle olduğu zaman da hastalıklar çoğalırdı.Hastalıkların tedavileri bulunamazdı.Bunlarda hastalıklı bir neslin yetişmesine neden olurdu.Hatta çoğu insan,hastalıkların tedavileri bulunmadığı için ölebilirdi.

Teknolojik araçlarla fazla uğraştığımızdan dolayı radyasyon artardı.İnsanların yemek yedikten sonra spor yapmamaları obeziteyi arttırırdı.

Günümüzde kitap okuyan kişi sayısı zaten gittikçe azalmakta.Böyle bir durum söz konusu olduğunda, insanlar kitap okumak yerine başkalarından duydukları ile yaşarlar.Günümüzde bizler,hayatı zorluklarla yaşayarak öğreniriz;fakat çalışmak zorunda olmayacağımız bir dünyada yaşarsak öğreneceğimiz şeyler de,sosyal hayatımızda olmazdı.Hep zamanımızı bilgisayar başında oyun oynayarak,sosyal ağlarda dolaşarak geçirirdik.Bu da insanlarla iletişim kurmamızı güçleştirirdi.

Yani daha bilinçsiz,daha sorumsuz,daha tembel ve hastalıklı bir nesil oluşurdu.Teknolojinin faydası olduğu kadar zararları da vardır.Örneğin;insanlar arasındaki iletişimin kopması,insanların sorumluluklarını yerine getirememesi,araştırarak öğrenen insanların kalmaması gibi.

Teknolojik araçların fazla olmasından dolayı insanlar her şeyi çabuk öğrenebilirdi.Mesela,bir yabancı dil öğrenmek için fazla zaman harcamamıza gerek kalmazdı.Bir hap veya başka icatlar ile dil öğrenmek kolaylaşabilirdi.Teknoloji gelişmiş olacağından dolayı robotlar ortaya çıkardı.Sanayi İnkılabı'nda buhar gücüyle çalışan makinelerin kullanılması sonucunda insan gücünün yerini makinelerin alması,teknolojinin geliştiği çağda da insanların yerini robotların alması robotların alması durumu ortaya çıkabilirdi.

Teknoloji tüm gereksinimlerimizi karşıladığı için otobüslere,dolmuşlara ihtiyacımız kalmazdı.Işınlanma ile bir şehirden başka bir şehire daha hızlı gidebilirdik.

     Bütün bunlar hayatımızı kolaylaştırıyor gibi görünse de ben açıkçası tercih etmem.Çünkü hayat zorluklarıyla güzel. Yaşadığımı hissetmek,uğraşmak,emek vermek,başarmak-kendi kendimize başarmak-duygusu kadar hiçbir şey insanı doyuma erdiremez.önceki eser / sonraki eser