Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: martı3211
Eser Sıra Numarası:181212eser04
                                                     TEKNOLOJİK BİR YAŞAM
          Teknolojinin tüm gereksinimlerimi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığım bir dünyada yaşamayı hayal etmek bile güzel. Şu andaki yaşamımızı arka plana atacak kadar nasıl bir yaşam istiyoruz ki? Aslında bu uzun uzun düşünecek kadar zor bir soru değil. Hepimiz bunu düşününce renkli hayallere dalıp gidiyoruzdur. Şu an bunları düşünüyorsak teknolojik çağda da gerçekleştirmiş olacağız. Yaşamımız, fikirlerimiz zaman zaman değişim gösterebiliyor. Teknoloji bizim düşlerimize kolaylık sağlıyor aslında. 
Teknoloji sözcüğü toplumu içine çekecek bir anlam taşıyor. İnsanlar hayatları boyunca refah, mutluluk, huzur içinde yaşamayı elbette ister. Fakat geniş bir çerçeveden bakıldığında her şeyin teknolojiyle olmayacak kadar da gerçek olduğunu biliyoruz aslında. Dönüp bundan yüzyıllar öncesine bakalım. O zamanki insanlar gelecekte şu anki teknolojiye sahip olacağımızı düşünmemişlerdi. Ama yine de mutlulardı. Tabi ki onların da hayalleri vardı bizler gibi. Teknoloji yaşamı kolaylaştırsa da çoğu şeyi de pasifize eder. Düşünün bir ev robotu ev hanımlarına hizmet ediyor, yardım ediyor, bunu kim istemez ki? 
Bana kalırsa teknolojinin çok da ilerlemesini istemem. Çünkü kimsenin bir yaşam tarzı olmazdı. Her şey karışırdı. Ama bu bir düş tabi ki, benim de bazı isteklerim olurdu. Uçan bir arabam olsun gökyüzünde gezineyim, sevdiğim sanatçılara anında ulaşabileceğim bir aracım olsun, bunları isterdim. İlk yapacağım şey ise uzaya çıkmak olurdu. Bir adanın ortasında tüm gereksinimlerimi karşılayacak bir teknolojiyle yaşamak… 
       Çevrenin sürekli temiz olması için sokaklarda bir temizlik robotunun olması, istediğim anda dilediğim ülkeye gidip gezip eğlenmek… Bu hayatta gerçekleştiremediğim her şeyi o zaman yapardım. O zaman her şeyin bizi nasıl etkileyeceğini bilemezdim; ama her şeye rağmen hayal etmesi bile güzel. Sonuçta isteklerini, arzularını gerçekleştirebileceksin. Bu hayale sevinmek bile teknolojinin bizi ne kadar etkisi altına aldığını göstermiyor mu?