Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: ılgaz1995
Eser Sıra Numarası:230113eser04
                                                       YAŞAMAYI BİLMEK
          İnsan hayatında yaşamaya dair bir çok şey vardır. Bunların başında da teknoloji gelmektedir.Evet teknoloji insanı mutlu eden,insanın yaşamında kolaylık sağlayan en önemli araçtır.İnsanın bir yerden bir yere gitmesini,insanların birbirleriyle iletişim içinde olmasını,dünyadan haberdar olmasını vs. gibi şeylerde kullanmayı sağlayan en büyük gereksinimdir.
Bir düşünün teknoloji bütün gereksinimimizi karşılıyor olsaydı buna yaşamak denir miydi? Denmezdi tabi ki de aksine can sıkıcı ve her şey çok kolay olurdu. İşte bu yüzden buna yaşamak denmezdi. Allah insanları yaratırken merak duygusunu da bahşetmiştir.Yani her şey merakta biter.İnsan merak ettiği müddetçe yaşar. Bir konuda acaba nasıl olur deyip öyle işe koyulur.Belki de hayatın farkına bile varamayız ve gün geçtikçe pasif bir hayat süreriz.Bir bebek emeklemeden yürüyebilir mi veya bir fidan dikilmeden ağaç olabilir mi?Hayır ne bebek emeklemeden yürüyebilir ne de fidan dikilmeden ağaç olabilir.Bir şeyleri araştırmak ve ortaya yeni fikirler sunmaktır,teknoloji.Her şeyi karşılamak veya yaşam konusunda seçim yapmak değildir. Zaten böyle bir şey olsa bunun adına yaşamak denmezdi. Allah insanı bir fıtrat üzerine yarattığı için merak edip araştırmak da biz insanlara düşer. Teknoloji her şeyi karşılamış olsaydı hayal denen bir şeyde olmazdı. Çünkü insan hayal ettiği müddetçe yaşar. İşte teknoloji bir yerden verirken bir yerden de alıyor olurdu ve biz insanlar bunun farkında olmazdık. Ta ki hayatımızdaki şeylerin sıkıcı olmaya başladığı vakit anlardık. O zaman da hiçbir şeyin anlam olmazdı. Yaşamak, yaşamak dışında başka anlamlar kazanırdı. İşte teknoloji denen şey bunu öğretirdi.
İnsan konulduğu kabın şeklini almamalıdır bazen. Çünkü o kabın şeklini alırsa ne hayattan ne de yaşamaktan zevk alır. Belki farkına varmaz ama hayat onu  gün geçtikçe pasif insan  olmasını sağlar. Sizce bu normal bir şey midir? Değildir aslında çünkü; pasif insanlar yaptıkları işleri ne hayal ederek ne de merak ederek yaşarlar. 
         Onlar hayatı sadece teknolojinin tüm gereksinimlerini karşıladığı için yaşadığı hayatı kolay bir şekilde yaşadıklarını sanırlar. Aslında biz insanlar yaşadığımız hayatı merak ederek ve hayal ederek yaşamalıyız. Biz insanlar emekledikten sonra yürümeliyiz ki; hayattan ve yaşamaktan zevk alabilelim. Unutmayalım ki; ne kadar merak edersek hayat o kadar yaşanılabilir hale gelir.
                                                                                                          


önceki eser / sonraki eser