Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu: lahor4724
Eser Sıra Numarası:220213eser05
                                             TEKNOLOJİ Mİ,HAYIR OLAMAZ!
     Hepimizin kemik yığını olarak tasvir edilen 21. Yüzyıl burası..Ev temizliğini kadınlara unutturduğu, muhabbettin ortadan kalktığı, komşuluğun izlerinin silindiği, aileler arası kopukluğun temellerinin atıldığı yüzyıl.
İnsanların birbirini unutturduğu yüzyıl…
İnsanın teknolojiye değil teknolojinin insanlara sahip olduğu hayat.
Merhaba tembellik! Merhaba unutulan insanlık unvanı! Odadan odaya bile seslenmeyip mesaj atan gençlik merhaba!  Teknoloji yüzünden konuşma dilini unutan insan topluluğu size de merhaba!
Küçücük ekranları koskoca hayat sayan, beyni teknoloji şartlı çalışan yeni nesil…
Ne kadar acıklı bir tablo. Ne kadar hiç. Sosyal paylaşım sitelerinden bir dakika bile ayrılmayan gençlik oysa ki neler başarabilirdi. Boş yaşayan, tüm dünyasını telefona bağlı olarak geçiren insan topluluğu radyasyonu beynine yemeseydi neler bekleyebilirdik, ne başarılara imza atabilirlerdi… Nefes almayı unutturan, beynimize kadar işleyen hastalık, bağımlılık teknoloji. Bunların üzerine bir de çalışma zorunluluğunun ortadan kalktığını düşünürsek ne mutluluk verebilir ki? Yüz tebessüm eder mi? Bir şeyler başarabildiğini savunabilir misin? Alın teri denilen o kutsal tasvir silinmez mi? Bileğinin gücüyle, hakkını aldı, hak etti gibi terimler yok olmaz mı? Kabul bütün gün evden dışarı çıkmayın, çalışmayın sadece yanınızda telefonunuz, bilgisayarınız ve televizyonunuz olsun. Hep bunu hayal etmez miyiz? Ne zamana kadar içinde bulunduğunuz koskoca hayatta, o boş dünya da çığlık atmayı başarabilir siniz? Resimlerle katlanabilir misiniz sevdiğiniz insanın yokluğuna? Annenizin size gösterdiği şefkati teknoloji size ne kadar sağlayabilir? Peki ya telefonlarınıza bilgisayarlarınıza verdiğimiz değeri bir gün dünyadan göçüp gidecek olan yakınlarınıza verdiniz mi? En değerli saydığınız insanın birebir kopyasını oluştursun bu teknoloji! Sesini kokusunu size verebilir mi? O olmayı başarabilir mi teknoloji?
‘Diye de düşünebilir birçoğunuz…
Olay bu yönde ilerlememeli çünkü biz insanız duygularımız var. Sinirlenebiliriz. Kalp kırabiliriz. Telefonlarımıza bağırsakta onlar küsüp ekranlarını açmama gibi bir uygulama yoluna gitmezler. Bunu temel olarak saydığım için tam tersi kanaatindeyim. O baş ucuna koyduğumuz telefonlar olmasaydı, yerdiğiniz, çöpe attığınız televizyonların,bilgisayarların ortadan kalktığını, kullanmamayı deneyin ne kadar başarılı olabilecek siniz? Ben yanıtlayım sizin adınıza ‘imkansız’ düşünün şimdi ki aşklar bile telefon veya bilgisayarlardayken nasıl olurda yok etmeyi düşünürsünüz bu kadar temelimize inmişken nasıl olur da silin denilene bilir? Hiçbir savaş topla tüfekle değil birebir teknolojiyle sağlanırken hangi mantık teknolojiyi hayatımda sıfırlayabilirim anlayışını benimseyebilir?
Kim tercih eder ki klavye yerine daktilo tuşlarına dokunmayı? Çok nadir bir insan topluluğu karşımıza çıkar sebep olarak ise özlemi gösterir. İhtiyaç duyması mümkün değil çünkü pratik teknolojiden yana, kolaylık teknoloji.
Bunu inkar yoluna giden insan çok büyük yanılgıya düşer.
Ampul icadı… Telefon icadı…
Ve daha bize basit gelen fakat milat sayılan bir sürü icat… düşünün hepsinin ortadan kalktığını. Bu büyük evrende koskoca yok oluşa sürüklenen canlılar sayılırdık. Pusulayı düşünün o küçücük çoğumuzun kullanmadığı alet bize şimdi ki Amerika’yı verdi. Yaşam sürülen bir çok toprağı mirası olarak bıraktı ve hala bırakmakta…
     Şimdi durup geçmişe doğru seyahat edin siz hangisini tercih ederdiniz?