Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:kırmızı2611
Eser Sıra Numarası:230213eser33
                                           TEKNOLOJİ VE İNSANLIK
      Zamanımızda  teknolojinin  ilerleyişi  sebebiyle insan  ilişkileri oldukça  yıpranmış  durumda. İnsanlarda  bağımlılık  yaratan, olmazsa  olmaz  dedirten  büyük  güç; teknoloji…  İsmiyle  bile  insana  bilinmeyen  bir  azim  ve  istek  verip, kendimizi  çok  üstün  hissetmemize  neden  olan  bu  korkunç   güç  yani  teknoloji, daha  doğrusu  teknoloji  çağı… Bundan  sonraki  çağa  ne  isim  verilir  bilmem ; ama  insanoğlunun  bu  muazzam  cevheri  her gün  daha  güçlü  bir  şekilde  işleyerek  sınırları  zorlayacağından  eminim. İnsanoğlunun  tüm  benliğini  saran  bu  buluş  hayatımızı  kolaylaştırdığı  kadar  maalesef  bir  o  kadar  da  hayatımıza  zarar  veriyor. Şahsi  düşüncelerime  göre  teknolojinin  her  evresinden  faydalanmak  muazzam  bir şeydir. Fakat   bunu  daha  ilerilere  götürmenin  insan  ırkına  gelecekte  ne  tür  zararlar  vereceği  maalesef  düşünülmüyor. İnsan hayatı gelişme gösterdikçe teknoloji de o boyutta gelişmiş olacaktır.
Zararları görüldüğü gibi faydaları da olan teknoloji üzerine ünlü bir eğitim teknoloğu olan James Finn’in bir sözü kulaklarımızdadır:’’Makine kullanımının yanı sıra teknoloji,sistemler,işlemler,yönetim ve kontrol mekanizmalarıyla hem insandan hem de eşyadan kaynaklanan sorunlara,bu sorunların zorluk derecesine,teknik çözüm olasılıklarına ve ekonomik değerlerine uygun çözüm üretebilmek için uygun bakış açısıdır’’ diyerek teknolojiyi tanıtmayı amaçlamıştır.
Teknolojinin  bu  hızla  gelişmesi  yıllar  sonra  filmlerde  gördüğümüz   ışınlanma  olayı, android  işlemli  insan  kopyaları, dünya  dışı  gezegenlere  seyahatler  gibi  birçok  şu  anda sadece hayal  ettiğimiz  olayların  ileride  gerçekleşmesine vesile olacak. Çok  değil, daha  20  yıl  önce  cep  telefonu  ve bilgisayar insanoğlu  için  bir  hayaldi. Şimdi ise bu, ,hayal olmaktan çıkmış, fazla bir gelişmişlik ile insan hayatını esir almıştır. Dediğim  gibi  teknoloji  muazzam  bir  güç.  Fakat  beni  rahatsız  eden  bu  gücün  kontrolsüz  gelişmesi. Ultraviyole  ışın  gözlüklerini  taktığımızda  nefes  aldığımız  her  yerde  radyo  dalgaları  görebiliriz. Bu da  radyasyon  demek, insan  hayatına  ciddi  zarar  demek. Eğer  benim  hayal  ettiğim  gibi  teknoloji    noktalara  gelirse  insanoğlunun  DNA’sı  bozulabilir.  Korkunç  bir  gerçekle  yüz  yüze  kalabiliriz.  Bu  kaçınılmaz  gerçekleri  düşünürsek  ben  teknolojinin  çok  fazla  gelişmediği, doğanın  ve  insanın  uyum  içerisinde  olduğu teknolojinin  insan  sağlığına ve  doğaya  zarar  vermediği bir  mekanda  yaşamak  isterdim.
Bugünkü   şartlarıyla  bile  bizleri  tembelleştirip, sağlıklı  yaşamamıza   engel  olan teknoloji, insan hayatında önemli yere sahip. Teknolojinin  hiç  olmadığı  dönemleri  araştırdığım  zaman  insanların  daha  sağlıklı, daha  mutlu, daha  sosyal  olduğunu  öğrendim.  Bir de  bu  günümüze  baktım. En  basiti  bir  bilgisayar   insanı  tam  gün  esir  alabiliyor.  Bu da  teknolojinin  ne  denli  sihirli, tehlikeli  ve  güçlü  bir  buluş  olduğunu  ortaya  koyuyor. 
Bütün  bunları  özetlersek  eğer  teknolojiyi  yerinde  ve  zamanında  doğru  kullanırsak teknolojinin faydalı  olacağına  inanıyorum. Teknoloji  açısından  bakıldığında  sınırlarımız  kalkmalı, gelişim  ve buluşlar  olmalı…  Tüm  bunlara  rağmen  ben  teknolojinin  üst  noktalarda  olduğu  dönemlerde  olmak  istemiyorum. En  önemlisi  insan  gibi yaşamayı , insanın  doğasında  olduğu  gibi  yaşamayı  istiyorum. Tembelleşip,tüketen değil; üreten olmak istiyorum.
Hani her bir sözü paha biçilemez değer taşıyan atasözlerimiz var ya, İşte atalarımızın dediği gibi ‘’İşleyen demir pas tutmaz’’. Teknoloji insanları hareketsizliğe itip , bireylerin işlerini makinelerle bağımlılık yaratacak şekilde yapmalarına sebeptir. Ama atasözümüzde de denildiği gibi çalışarak, vücudumuza egzersiz yaptırıp vücudumuzun sağlıklı, dinç kalmasını sağlayabiliriz.
     Gerçek  şu  ki   teknoloji burada kalmayacak, insanlar yaşadığı sürece teknoloji de ilerleyecektir. Şu an bize hayal gibi gelen çoğu araç hayatımıza girecek ve bir taraftan hayatımızı kolaylaştırırken diğer taraftan da zorlaştıracak, zorluklar katmaya devam edecektir.Teknoloji bizi değil biz onu kullanalım.