Konusu " Eğer teknolojinin tüm gereksinimlerinizi karşıladığı, çalışmak zorunda olmadığınız bir dünyada yaşıyor olsaydınız, yaşam seçimleriniz neler olurdu? "

Yazar Rumuzu:kırmızı2222
Eser Sıra Numarası:210213eser09
                                                        FARKLI BİR HAYAT
       Eğer teknoloji tüm gereksinimlerimizi karşılayacak olsaydı, muhtemelen birçok şey için uğraşmak zorunda kalmazdık. Sadece istiyorsak uğraşırdık. Bazen çok sıkılırdık diye düşünüyorum ama nasıl olsa teknoloji sıkılmamıza olanak vermezdi. Ayrıca hayatımızda büyük yer kaplayan şeylerden biri de amaçlarımızdır. Teknoloji aracılığıyla amaçlarımıza da kolaylıkla ulaşabiliriz. Ve benim en büyük amacım da  her zorluğun altından kolaylıkla kalkabilmek. Ki bu da teknoloji sayesinde sağlanabilir. Ama isterseniz  hedefinize teknolojiyi kullanmadan da ulaşabilirsiniz. Tercih size kalmış.
Eğer gerçekten böyle bir dünyada yaşasaydık, ilk olarak ben pastacı olurdum. Çünkü bu mesleği çok seviyorum. Diyeceksiniz eğer herkes pasta istediğinde eline anında bir pasta gelecekse kimse bir pastacıya gitmekle uğraşmaz. Ama onu da düşündüm, böylelikle kendime bir sürü müşteri yaratabilirim. Nasıl olsa teknoloji benim için her şeyi yapıyor.Diğer yandan kendime bir eş aramak zorunda da kalmazdım. Nasıl olsa istediğim özelliklerini yazarsam bir robot bana bütün özellikleri istediğim gibi olan  bir eş bulacaktır. Aslında bu hepimizin işine gelir. Böylelikle    kimse bekar  olarak hayatına devam etmek zorunda da  kalmaz ve istediği eşi hemen bulabilir. Ve muhtemelen “şiparişle”  gelen bu eşler sayesinde kadına şiddet de ortadan kalkar. Hangi kadın,  kendine şiddet uygulayan biriyle birlikte olmak ister ki? Bu arada erkekleri hiç düşünmedim. Kötü biri şiddet uygulamak istediği birini sipariş edebilir ki bu çok üzücü!
Hayatımdan başka bir kesit sunarsam ben herhalde başka bir gezegende yaşamak isterdim.  Kendime ait bir gezegenim olursa orada istediğim gibi bir yaşam sürebilirim diye düşünüyorum.  Ayrıca dünyada kalacaklar için konuşursam, merak etmesinler çünkü robotlar küresel ısınmaya çözüm bulurlar mutlaka.Ayrıca ben bir sürü hobiyle uğraşırdım. Teknoloji sayesinde bunların hepsini kolaylıkla öğrenebilirsiniz çünkü. Çok hırslıyım diyen varsa da kendisi uğraşıp öğrenebilir ama ben hazıra konacağım galiba. Ayrıca  kendi gezegenimde kimse bana karışmadan hobimi istediğim gibi yaparım. Kimse gecenin geç saatine kadar piyano çalmama ya da yüksek sesle şarkı söylememe bir şey diyemez, dedirtmem. Benim her özelliğimi kabullenebilecek veya benimle aynı özellikleri taşıyan kişilerle yaşamak isterim. Böylece barış içinde yaşayabiliriz. Aşağı yukarı aynı olduğumuza göre birbirimize karşı bazı fedakarlıklarda da bulunabiliriz.
      Yani sizin anlayacağınız ben ve bu konu hakkında benimle aynı fikirde olan insanlar mutlu bir şekilde teknolojiyle iç içe yaşamlarını sürdürebilirler. Diğerlerini bilemeyeceğim. Onlar da başka bir galakside istedikleri gibi yaşayabilirler. Ama galiba şu anki hayatlarımız bizim için ideal çünkü karşıt fikir de insan ömründe yeri doldurulamayacak değerde bir şey. Yaşadığımız dünyanın şimdilik değerini bilmeli ve ona kötü davranmamalıyız aynı zamanda çevremizdeki insanlara da. Çok kötülük yapmak isteyen varsa teknoloji bu kadar çok geliştiğinde kendine ruhu olmayan kalbi incinmeyecek robotlar bulup onlara kötü davranabilir ve yaşadığı yeri de kendiliğinden temizlenen bir yer olarak seçerse istediği kadar kirletebilir ama şimdilik herkes ne ekerse onu biçmeye devam edecek.